فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

بازار عمل کساد است!

مرجع بزرگ محقق اردبیلی، ملا احمد معروف به مقدس اردبیلی قدس سره از علمای بسیار برجسته و از پارسایان بسیار پاک و با فضیلت بود که در بیداری جواب سؤال از حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) گرفته بود و خدمت حضرت صاحب العصر امام زمان (عج) نیز رسیده بود.
وقتی این مرد بزرگ از دنیا رفت، پس از مدتی یکی از مجتهدین وارسته او را در عالم رؤیا دید که با لباس زیبائی که در تن دارد، با سیمای جذاب از حرم امیرمؤمنان علی (علیه السلام) بیرون می آید، از او پرسید: چه عملی باعث شده که شما دارای آن همه مقام ارجمند شدید که در سیمایتان پیداست؟ محقق اردبیلی (رحمه الله) در پاسخ گفت: بازار عمل کساد است و نفع نبخشید ما را غیر از ولایت و محبت صاحب این قبر!(804).

تشنه حضور

شخصی به محضر شریف امام صادق (علیه السلام) آمد و عرضه داشت: یابن رسول الله! من از بادیه ها آمده ام؛ راهم دور است. آن قدر امکان ندارد برایم که در محضر مبارک و شریف شما باشم؛ دست کم لطف و عنایتی بفرمائید تا گاهی شما را در خواب زیارت کنم.
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: وقتی به منزل رفتی، نمک و آب شور زیاد بخور! آن شخص هم صاف و ساده بود؛ رفت و تا توانست آب شور و نمک خورد، شب که خوابید تا صبح دهها بار خواب آب دید! به قول ما یک بار دریاچه خزر دید، یک بار اقیانوس اطلس و بار دیگر اقیانوس آرام را! از خواب بیدار شد و با خود گفت: چرا امشب دائماً خواب آب دیدم؟! به محضر مبارک امام صادق (علیه السلام) آمد و گفت: یا بن رسول الله! من آن کار را کردم و در خواب فقط آب دیدم! حضرت فرمودند: این یک مثال بود. خواستم آگاه بشوی، می دانی چرا همه اش آب می دیدی؟ چون بدنت احساس نیاز و ضرورت به آب می کرد. اگر می خواهی ما را هم ببینی احساس نیاز کن و تشنه باش!(805)

اشعار