فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

شیعه در لحظات آخر عمر

جمعی در محضر امام صادق (علیه السلام) بودند. سخن از شیعه و پیروان امامان خاندان رسالت (علیه السلام) به پیش آمد. امام صادق (علیه السلام) فرمود: پیروان ما در لحظه های آخر عمر چیزهائی را می بینند که چشمشان با دیدن آن چیزها، روشن می گردد و شاد می شوند. یکی از حاضران پرسید: چه چیز را می بینند؟ و این سؤال را ده بار تکرار کرد و اصرار داشت تا امام به او پاسخ دهد. ولی امام صادق (علیه السلام) هر بار در پاسخ می فرمود: می بینید. سرانجام امام صادق (علیه السلام) آن شخص سؤال کننده را صدا زد و فرمود: مثل این که اصرار داری تا بدانی چه چیز می بینند؟ او عرض کرد: آری! قطعاً سپس گریه کرد. امام صادق (علیه السلام) به حال او رقت کرد و فرمود: آن دو را می بینند. او با اصرار پرسید: کدام دو نفر را؟ امام صادق (علیه السلام) فرمود: پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و علی (علیه السلام) را می بینند، هیچ مؤمنی نیست مگر اینکه در لحظه های آخر عمر، این دو بزرگوار را خواهد دید که آن بزرگوار به او بشارت می دهند. آنگاه فرمود: این مطلب را خداوند متعال در قرآن، بیان کرده است. حاضران پرسیدند: خداوند در کجا و در کدام سوره، این مطلب را بیان فرموده است؟ امام صادق (علیه السلام) فرمود: در سوره مبارکه یونس آنجا که می فرماید: الذین آمنوا و کانوا یتقون لهم البشری فی الحیاة الدنیا و فی الاخرة؛(802) همان ها که ایمان آوردند و پرهیزگار بودند که برای آنها در دنیا و آخر بشارت و مژده خواهد بود(803).

بازار عمل کساد است!

مرجع بزرگ محقق اردبیلی، ملا احمد معروف به مقدس اردبیلی قدس سره از علمای بسیار برجسته و از پارسایان بسیار پاک و با فضیلت بود که در بیداری جواب سؤال از حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) گرفته بود و خدمت حضرت صاحب العصر امام زمان (عج) نیز رسیده بود.
وقتی این مرد بزرگ از دنیا رفت، پس از مدتی یکی از مجتهدین وارسته او را در عالم رؤیا دید که با لباس زیبائی که در تن دارد، با سیمای جذاب از حرم امیرمؤمنان علی (علیه السلام) بیرون می آید، از او پرسید: چه عملی باعث شده که شما دارای آن همه مقام ارجمند شدید که در سیمایتان پیداست؟ محقق اردبیلی (رحمه الله) در پاسخ گفت: بازار عمل کساد است و نفع نبخشید ما را غیر از ولایت و محبت صاحب این قبر!(804).

تشنه حضور

شخصی به محضر شریف امام صادق (علیه السلام) آمد و عرضه داشت: یابن رسول الله! من از بادیه ها آمده ام؛ راهم دور است. آن قدر امکان ندارد برایم که در محضر مبارک و شریف شما باشم؛ دست کم لطف و عنایتی بفرمائید تا گاهی شما را در خواب زیارت کنم.
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: وقتی به منزل رفتی، نمک و آب شور زیاد بخور! آن شخص هم صاف و ساده بود؛ رفت و تا توانست آب شور و نمک خورد، شب که خوابید تا صبح دهها بار خواب آب دید! به قول ما یک بار دریاچه خزر دید، یک بار اقیانوس اطلس و بار دیگر اقیانوس آرام را! از خواب بیدار شد و با خود گفت: چرا امشب دائماً خواب آب دیدم؟! به محضر مبارک امام صادق (علیه السلام) آمد و گفت: یا بن رسول الله! من آن کار را کردم و در خواب فقط آب دیدم! حضرت فرمودند: این یک مثال بود. خواستم آگاه بشوی، می دانی چرا همه اش آب می دیدی؟ چون بدنت احساس نیاز و ضرورت به آب می کرد. اگر می خواهی ما را هم ببینی احساس نیاز کن و تشنه باش!(805)