فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

تعصب ممدوح

عن علی بن الحسین (علیه السلام) قال لم یدخل الجنه حمیه غیر حمیه حمزه بن عبد المطلب و ذلک حین أسلم غضبا للنبی (صلی الله علیه و آله و سلم) فی حدیث السلی الذی ألقی علی النبی؛(768) امام سجاد (علیه السلام) فرمودند: هیچ تعصبی جز تعصب حمزه عبدالمطلب به بهشت نمی رود. وقتی که برای حمایت از پیامبر گرامی در داستان شکمبه ای که به رویش انداختند، مسلمان شد.

پرهیز از تعصب کورکورانه

ألا فالحذر الحذر من طاعه ساداتکم و کبرائکم؛(769) علی (علیه السلام) فرمودند: آگاه باشید و بر حذر باشید! بر حذر باشید! از اطاعت (کورکورانه) رؤسا و بزرگانتان.

پیشوای متعصبین

فقال سبحانه و هوالعالم بمضمرات القلوب و محجوبات الغیوب انی خالق بشراً من طین فاذا سویته و نفخت فیه من روحی فقعواله ساجدین فسجد الملائکه کلهم أجمعون الا ابلیس اعترضته الحمیه فافتخر علی آدم بخلقه و تعصب علیه لأصله فعدوالله امام المتعصبین و سلف المستکبرین الذی وضع أساس العصبیه؛(770) خداوند متعال با این که از تمام آن چه در دل ها است و از اسرار نهان آگاه است به آن ها فرمود: من بشری را از گل و خاک می آفرینم، آن گاه که آفرینش او را به پایان رساندم و جان در او دمیدم، برای او سجده کنید فرشته گان همه و همه سجده کردند مگر ابلیس که نخوت و غیرت نا بجا وی را فرا گرفت و بر آدم بخاطر خلقت خویش فخر فروشی کرد و به خاطر آفرینش خود در برابر آدم تعصب پیشه ساخت، این دشمن خدا پیشوای متعصبان و سر سلسله متکبران است، که اساس تعصب را پی ریزی کرد و با خداوند در ردای جبروتی به ستیز و منازعه پرداخت و لباس بزرگی را به تن پوشانید و پوشش تواضع و فروتنی را کنار گذارد مگر نمی بینید که چگونه خداوند او را به واسطه تکبرش تحقیر کرد و کوچک شمرد، و در اثر بلند پروازیش وی را پست و خوار گردانید و به همین جهت او را در دنیا طرد، و آتش فروزان دوزخ را در آخرت برایش مهیا نمود.