فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

سلسله الذهب

قال الله عزوجل لا اله الا الله اسمی من قاله مخلصاً من قلبه دخل حصنی و من دخل حصنی أمن عذابی؛(734) امام رضا (علیه السلام) در حدیث معروف به سلسله الذهب فرمود: خداوند متعال فرموده است: لا اله الا الله قلعه من است و هر کس در قعله من وارد شود، از عذاب من ایمنی خواهد داشت... البته با رعایت شروط آن و من خود یکی از آن شروط هستم.

کلمه توحید

عن أبی عبدالله (علیه السلام) قال من قال لا اله الا الله مخلصاً دخل الجنه و اخلاصه أن یحجزه لا اله الا الله عما حرم الله؛(735) امام صادق فرمود: هر کس کلمه توحید را از روی اخلاص بگوید، داخل بهشت می شود و نشانه اخلاصش این است که لا اله الا الله او را از گناه و محرمات الهی باز دارد.

توحید، رکن دین

عن هشام بن عجلان قال قلت لأبی عبدالله (علیه السلام) أسألک عن شی ء لا أسأل عنه أحداً بعدک أسألک عن الایمان الذی لایسع الناس جهله فقال شهادة أن لا اله الا الله و ان محمداً رسول الله و الاقرار بما جاء من عند الله و اقام الصلاة و ایتاء الزکاة و حج البیت و صوم رمضان و الولایة لنا و البراءة من عدونا و تکون مع الصادقین؛(736) راوی می گوید: به امام صادق (علیه السلام) گفتم: درباره مسئله ای از شما می پرسم که با احدی به غیر از شما در میان نخواهد گذاشت. (و افزود) از شما سؤال می کنم از ایمان، از پایین درجه آن، امام صادق (علیه السلام) پاسخ داد: ارکان دین و ایمان عبارت است از شهادت و اقرار به وحدانیت خدا و رسالت محمد بن عبدالله و اقرار بدانچه که از سوی خداوند متعال مقرر گشته است، بر پاداشتن نماز، پرداخت زکات، حج خانه خدا، روزه ماه مبارک رمضان، پذیرفتن ولایت ما و دشمنی با دشمنان ما! بکوشید تا با راستگویان باشید. (مراد از راستان، ائمه معصومین و پیروان راستین آنهایند).