فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

داستانها

نتیجه امانت داری

در مکه معظمه جوان فقیری بود و همسری شایسته داشت. روزی از خانه بیرون رفت و به حرم مشرف شد، در حالیکه غذای آن روز را نداشت. هنگام بازگشت از خانه خدا، در بین راه کیسه ای یافت و چون آن را گشود، دید هزار دینار زر سرخ در آن است.
خیلی خوشحال شد، نزد همسرش آمد و داستان را تعریف کرد. زنش به او گفت: این لقمه حرام است، باید آن را ببری در همان محلی که یافتی و اعلام کنی، شاید صاحبش پیدا شود. جوان از خانه بیرون آمد، وقتی به آن محل رسید که کیسه زر را یافته بود، دید مردی صدا می زند: چه کسی کیسه ای پول پیدا کرده که هزار دینار زر سرخ در آن بوده است؟ جوان پیش رفت و گفت: من آن را پیدا کرده ام، این کیسه توست، بگیر طلاهایت را! آن مرد کیسه را گرفت و شمرد، دید درست است، دوباره کیسه را به او باز گرداند و گفت: ما خودت باشد، با من به منزل بیا، با تو کار دیگری هم دارم. سپس آن جوان را به خانه خود برد و نه کیسه دیگر که در هر کدام یک هزار دینار زر سرخ بود، به او تحویل داد و گفت: همه این پول ها از آن توست! جوان شگفت زده شد و گفت: مرا مسخره می کنی؟ مرد گفت: من اهل استهزاء نیستم و به خدا سوگند که تو را مسخره نمی کنم. قضیه این است که در موقع تشرف به مکه، مردی از اهل عراق این زرها را به من داد و گفت: اینها را با خود به مکه می بری و یک کیسه آن را در معبری می اندازی.
پس از آن نداکن چه کسی آن را یافته است، اگر کسی آمد و اظهار داشت من برداشته ام، نه کیسه دیگر را نیز به او بده. زیرا چنین کسی امین است. شخص امین، هم خودش از این مال می خورد و هم به دیگران می دهد و صدقه ما هم، به تبع صدقه او، مورد قبول خدا واقع خواهد شد!
جوان، آن ده هزار اشرفی را برداشت و به خانه خود رفت و به خاطر داشتن صفت امانت، از ثروتمندان روزگار شد.(327)

احترام جان و مال مسلمان

امام صادق (علیه السلام) فرمود: رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در حجه الوداع که آخرین حج آن حضرت در سال دهم هجرت بود و مسلمانان بسیار در مراسم حج شرکت نموده بودند، در سرزمین منی در میان مسلمین ایستاد و رو به آن ها کرد و پرسید: محترمترین و ارجمندترین روزها چه روزی است؟ مسلمانان عرض کردند: امروز که عید قربان است. حضرت فرمود: محترم ترین و عالی ترین ماهها چه ماهی است؟ مسلمانان عرض کردند: همین ماه یعنی ذیحجه حضرت فرمودند: چه سرزمینی محترم ترین سرزمین ها است؟ عرض کردند: این سرزمین یعنی مکه آنگاه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود فان دمائکم و اموالکم علیکم حرام کحرمه یومکم هذا فی شهرکم هذا فی بلدکم هذا الی یوم تلقونه؛ بی گمان بدانید که خونهای شما و اموال شما بر شما محترم است مانند احترام این روز در این ماه و در این سرزمین تا بر پا شدن روز قیامت که خدا را ملاقات کنید.
آنگاه حضرت فرمود: خداوند از کردار شما می پرسد، آگاه باشید آیا رسالت خود را ابلاغ کردم؟ همه مسلمین حاضر، عرض کردند: آری! پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) عرض کرد: خداوندا گواه باش! سپس فرمود: آگاه باشید هر گاه کسی از شما در نزدش، امانتی هست، به صاحبش رد کنی و بدانید که قطعاً [ریختن ] خون مسلمان، حلال نیست و نیز مال مسلمان، حلال نیست جز در موردی که رضایت داشته باشد. و به خودتان ظلم نکنید و بعد از من از اسلام به کفر باز نگردید.(328)