فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

خروج از اعتدال اساس انسان غافل

و اصبر نفسک مع الذین یدعون ربهم بالغداه و العشی یریدون وجهه و لا تعد عیناک عنهم ترید زینه الحیاه الدنیا و لا تطع من أغفلنا قلبه عن ذکرنا و اتبع هواه و کان أمره فرطاً(274) و با کسانی که پروردگارشان را صبح و شام می خوانند [و ]خشنودی او را می خواهند، شکیبایی پیشه کن، و دو دیده ات را از آنان بر مگیر که زیور زندگی دنیا را خواهی، و از آن کس که قلبش را از یاد خود غافل ساخته ایم و از هوس خود پیروی کرده و [اساس ]کارش بر زیاده روی است، اطاعت مکن.

اعتدال در پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و همراهانش

محمد رسول الله والذین معه أشداء علی الکفار رحماء بینهم تراهم رکعاً سجداً یبتغون فضلا من الله و رضواناً سیما هم فی وجوههم من أثر السجود؛(275) محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) فرستاده خداست؛ و کسانی که با او هستند در برابر کفار سرسخت و شدید، و در میان خود مهربانند؛ پیوسته آنها را در حال رکوع و سجود می بینی در حالی که همواره فضل خدا و رضای او را می طلبند؛ نشانه آنها در صورتشان از اثر سجده نمایان است.

انسان معتدل، محبوب خدا

ادعوا ربکم تضرعاً و خفیه انه لا یحب المعتدین؛(276) پروردگار خود را (آشکارا) از روی تضرع، و در پنهانی، بخوانید! (و از تجاوز، دست بردارید که) او متجاوزان را دوست نمی دارد!