فهرست کتاب


گنجینه معارف جلد 1

محمد رحمتی شهرضا

معنای احسان

بسم الله الرحمن الرحیم الم تلک آیات الکتاب الحکیم هدی و رحمه للمحسنین الذین یقیمون الصلاة و یؤنون الزکاه و هم بالاخره هم یوقنون أولئک علی هدی من ربهم و أولئک هم المفلحون؛(110) به نام خداوند بخشنده بخشایشگر الم این آیات کتاب حکیم است (کتابی پرمحتوا و استوار)! مایه هدایت و رحمت برای نیکوکاران است. همانان که نماز را برپا می دارند، و زکات را می پردازند و آنها به آخرت یقین دارند. آنان بر طریق هدایت از پروردگار شانند، و آنانند رستگاران!

آثار احسان

و ان امرأه خافت من بعلها نشوزا أو اعراضا فلا جناح علیهما أن یصلحا بینهما صلحا و الصلح خیر و أحضرت الأنفس الشح و ان تحسنوا و تتقوا فان الله کان بما تعملون خبیرا؛(111) و اگر زنی، از طغیان و سرکشی یا اعراض شوهرش، بیم داشته باشد، مانعی ندارد با هم صلح کنند (و زن یا مرد، از پاره ای از حقوق خود، بخاطر صلح، صرف نظر نماید.) و صلح، بهتر است؛ اگر چه مردم (طبق غریزه حب ذات، در این گونه موارد) بخل می ورزند. و اگر نیکی کنید و پرهیزگاری پیشه سازید (و بخاطر صلح، گذشت نمایی)، خداوند به آنچه انجام می دهید، آگاه است (و پاداش شایسته به شما خواهد داد).

فزونی مال با احسان

ان المصدقین و المصدقات و أقر ضواالله قرضا حسنا یضاعف لهم و لهم أجر کریم؛(112) مردان و زنان انفاق کننده، و آنها که (از این راه) به خدا قرض الحسنه دهند (این قرض الحسنه) برای آنان مضاعف می شود و پاداش پرارزشی دارند!