فهرست کتاب


حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت علیهم السلام

محمد جواد طبسی‏

8- احیای شب قدر

قاضی نعمان مصری در دعائم الاسلام روایت می کند که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در دهه آخر ماه رمضان رختخواب خود را جمع می کرد و کمر خود را برای عبادت محکم می بست و در شب بیست و سوم خانواده را بیدار می کرد و آنها را که خواب ربوده بود آب به صورتشان می پاشید، و حضرت فاطمه (سلام الله علیها) نمی گذاشت در این شب کسی از اهل خانه بخوابد و خواب کودکان خود را با دادن غذایی اندک کوتاه می ساخت، و آنها را برای احیای آنشب از روز مهیا می کرد یعنی امر می فرمود که روز را بخوابند و استراحت کنند تا بتوانند شب را احیا بدارند و میفرمود: محروم کسی است که از خیر امشب محروم بماند.(435)

9- احیای شب عید فطر

سید ابن طاووس از امام باقر (علیه السلام) نقل می کند: کان علی بن الحسین (علیه السلام) یحیی لیله عید الفطر بصلوه حتی یصبح و یبیت لیله الفطر فی المسجد و یقول یا بنی ماهی بدون لیله یعنی لیله القدر.(436)
امام سجاد (علیه السلام) شب عید فطر در مسجد می ماند و با خواندن نماز تا صبح شب زنده داری می کرد. و به فرزندان خود می فرمود: فرزندانم فضیلت امشب کمتر از شب قدر نیست.

10- حفظ برخی از دعاها

امام زین العابدین (علیه السلام) می فرماید: در بعضی از جنگها، جبرئیل بر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نازل می شد، در حالی که بر سینه پیامبر زرهی سنگین بود که آن حضرت را رنج می داد. جبرئیل گفت: ای محمد پروردگارت به تو سلام می رساند و می گوید: این زره را بیرون بیاور و این دعا را بخوان که برای تو و امتت سبب ایمنی است.
آنگاه امام فرمود که امام حسین (علیه السلام) فرمود: پدرم مرا به حفظ و احترام این دعا سفارش فرمود و به من دستور داد این دعا را بر روی کفنش بنویسم و همچنین آنرا به خانواده ام یاد بدهم و بر خواندن و تعلیم آن تشویقشان بنمایم. سپس دعای جوشن کبیر را بیان فرمود.