فهرست کتاب


حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت علیهم السلام

محمد جواد طبسی‏

1- گفتن اذان و اقامه در گوش فرزند

یکی از مستحباتی که پیامبر و معصومین - علیهم السلام - بدان سفارش اکید فرموده اند این است که پدر و مادر پس از تولد نوزادشان در گوش راست او اذان و در گوش چپش اقامه بگویند که این عمل آثار روحی بسیار مفیدی در وجود نوزاد خواهد داشت.
زیرا بدون شک القاء جملات: الله اکبر، اشهد ان لا اله الا الله، اشهد ان محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) از اولین آنات زندگی، گوش طفل را با ندای توحید و رسالت توحیدی آشنا خواهد کرد و صحیفه پاک و نورانی روح کودک این پیامها را در خود منعکس خواهد کرد. آری پیامهای توحیدی همچون آب حیات فطرت الهی او را سیراب کرده و او را برای قرار گرفتن در شاهراه سعادت آماده تر خواهد ساخت. و همچنان که روان شناسی جدید ثابت کرده است روح کودک در شش سال اول زندگی بسیار گیراتر، حساس تر و نقش پذیر از دوره های دیگر زندگی است و چنان دیده ها و شنیده ها را در خود جذب می کند که به سختی می توان آثار مثبت یا منفی آنها را در بزرگسالی از خویشتن زدود. در حالی که بر اساس تصورات عامیانه بسیاری از مردم، کودک در این سنین هیچ چیزی در نمی یابد.

اذان گفتن دور کردن شیطان از نوزاد است:

سکونی از امام صادق (علیه السلام) روایت کرده که پیامبر فرمود: من ولد له مولود فلیؤذن فی اذنه الیمنی باذان الصلاه و لیقم فی اذنه الیسری فانها عصمه من الشیطان الرجیم.(23)
کسی که صاحب فرزند شود، در گوش راستش اذان بگوید و در گوش چپش اقامه، چرا که این عمل فرزند را از شیطان رانده شده، مصون نگه می دارد.
در روایتی دیگر علی (علیه السلام) این سنت را از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل می کند که متضمن تعلیل آن نیز هست: فان ذلک عصمه من الشیطان الرجیم والافزاع له.(24)
یعنی این عمل (گفتن اذان و اقامه در گوش نوزاد) کودک را از شر شیطان حفظ می کند و نیز سبب می شود که کودک در خواب نترسد.

مصون ماندن از گزند شیطان:

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به امیرمؤمنان (علیه السلام) چنین سفارش می فرماید: یا علی اذا ولد لک غلام او جاریه فاذن فی اذنه الیمنی و اقم فی الیسری فانه لایضره الشیطان ابدا.(25)
ای علی! چون صاحب پسر یا دختری شوی، در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه بگو، که به این ترتیب برای همیشه از گزند شیطان ایمن خواهد بود.