فهرست کتاب


چهل حدیث سیره مهدوی(ع)

سید محمود مدنی

شناخت اجمالی امام

حضرت مهدی صاحب الزمان (علیه السلام) در روز جمعه نمیه شعبان 255 هجری در شهر سامراء (سّر من راه) بدنیا آمد، پدر بزرگوارش امام حسن عسکری بود. و مادرش نرجس نام داشت و در سن 5 سالگی پدر را از دست داد و خود به امامت رسید.
آن بزرگوار در اثر فشار دشمنان و طبق تقدیر الهی از آغاز تولد زندگی پنهانی داشت و تا سال 329 هجری توسط نمایندگانی ویژه به نامهای، 1 - عثمان بن سعید 2- محمدبن عثمان، 3 حسین بن روح، 4 علی بن محمد سمری با شیعیان در ارتباط بود که این دوره را غیبت کبری شروع و تا کنون ادامه دارد. طبق روایات مکرر و قطعی در کتب اهل سنت و شیعه فردی بنام مهدی از فرزندان پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) خواهد آمد و حکومت عدل جهانی را تأسیس خواهد کرد که بنابر نظر شیعه آن فرد امام دوازدهم شیعیان و فرزند امام حسن عسکری (علیه السلام) می باشد.
عجل الله له الفرج و جعلنا من اعوانه و انصاره.

مقدمه

امام سجاد (علیه السلام) فرمود:
الا و ان ابغض الناس الی الله من یقتدی بسنة امام و لا یقتدی بأعماله.(1)
هشدار که منفورترین مردم نزد پروردگار، کسی است که شیوه امامی را پیروی کند ولی از سیره عملی او پیروی ننماید.
برای چگونه بودن نیاز به الگو داریم و نقش الگو در تربیت چنان روشن است که نیازی به بیان و توضیح نیست.
آنچه در این الگوگیری و اسوه تأسی به اخلاق اولیاء الهی کار ساز است، آشنایی با جزئیات صفات و رفتار آنان، نه کلیات. خوشبختانه در کتب حدیث و سیره، نمونه های رفتاری پیامبر و امامان بصورت ریز و جزئی آمده است که آشنایی با آنها بسیار سودمند است و گامی جهت خودسازی و تعالی بخشیدن به جامعه است.
انسان در دید ژرف نگر اسلام، بیابانگردی سرگردان و گمگشته ای در تاریکزار زندگی نیست. او کشتی شکسته ای شوربخت و ناامید و اسیر موجهای بیم زار و هراس آفرین نمی باشد.
بلکه موجودی مسؤول است که با مقصد و مقصودی مشخص با زاد و توشه ای کامل و راهنمایانی درونی و برونی به سفری پرداخته که از صحرای عدم آغاز می شود و تا بار یافتن با لقاء الهی ادامه دارد.
تمامی نیروهای خلقت، انسان را در این سفر صادقانه یاری می کنند و خداوند با لطف بیکران خویش از راههای گوناگون (به هدایت) پرداخته است و بهترین جایگاه جاودانه را در سرای آخرت برای او مهیا کرده است.
انسان برای به دست آوردن نیکبختی خویش و سعادتمندی جامعه و رضایت خداوند باید در طول این سفر چگونه زیستن را بیاموزد و این آموزه ها را در زندگی خویش بکار بگمارد.
اسلام عزیز برای پاسخگویی بدین سؤال بسیار اساسی دو شیوه را دنبال کرده است:
الف: بیان احکام و دستورهای زندگی از آغاز تا فرجام
ب: ارائه الگوهای تربیتی و نمونه های عینی کمال
بر اساس همین شیوه دوم در قرآن مجید بارها از پیامبران و دیگر انسانهای والا سخن به میان آمده، و از جنبه های الگویی آنان ستایش شده تا دیگران نیز به آنان تأسی بجویند.
در مکتب حیاتبخش تشیع (اسلام راستین) معرفی این الگوهای الهی گسترده تر است و پیشوایان معصوم که بهترین اسوه ها و الگوهای زندگی اند فرا روی چشمان باز و دلهای آگاه قرار دارد تا آنانکه مسؤولیت الهی و رسالت انسانی خویش را درک کرده اند و تصمیم برای رسیدن به چکادهای فرازمند فضیلت و کمال دارند با درس گرفتن از آنان زیستنی شرافتمندانه که سعادت دنیا و آخرت را تأمین می کند در پیش گیرند.
رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و امامان معصوم (علیه السلام)، اسوه بشریت اند و تبعیت عملی از آنان رهنمون کمالجویان است.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:
ادبنی ربی فاحسن تأدیبی،(2)
خداوند مرا تأدیب کرده و ادبم را نیکو ساخته است ویژگی سیره معصومین در این است که مورد پسند و قبول پروردگار است و با اطمینان می توان از آن پیروی کرد.
اکنون به عنوان نمونه ای از دریای مواج و گرانقدر روایات، چهل حدیث از سیره هر یک از معصومین (علیه السلام) به پیشگاه امت اسلامی عرضه می شود. امید که همه ما را چراغ راه و رهتوشه سفری باشد برای رسیدن به سعادت دنیا و نیکبختی آخرت.
در مجموعه چهل حدیث شریف که در این کتاب تقدیم می شود، با نمونه هایی از اخلاق و سیره عملی مولایمان حضرت مهدی (علیه السلام) آشنا می شویم. به امید آنکه هماهنگی اخلاق و رفتار ما با آن یار سفر کرده و آن خورشید پنهان، لیاقت انتظار و توفیق دیدار او را به ما عطا کند و زندگی ما مورد رضایت آن حجت بالغه الهی قرار گیرد.
قال الله تعالی
و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثین.
سوره قصص، آیه 5
و ما اراده کرده ایم بر آنانکه در زمین ضعیف نگه داشته شده اند منت نهیم و آنان را پیشوایان قرار دهیم و آنان را وارثان (زمین) گردانیم.

فصل اول: امام مهدی (علیه السلام): خصوصیات شخصی او