فهرست کتاب


چهل حدیث - سیره عسکریین علیهما السلام

سید حسین سجادی تیلی‏

شناخت اجمالی

شناخت اجمالی امام علی النقی (علیه السلام)

حضرت ابوالحسن علی بن محمد النقی (علیه السلام) ملقب به امام هادی (علیه السلام) در نیمه ذی حجه و یا دوم رجب 212 هجری در روستای صریا از حوالی مدینه متولد شد. پدر بزرگوارش امام محمد تقی (علیه السلام) و مادرش سمانه نام داشت. مدت 8 سال در کنار پدر و 34 سال دوره امامت خودش همزمان با خلافت 6 تن از حاکمان بنی عباس (معتصم تا معتز) بود و حکومت 14 ساله متوکل عباسی دشمن کینه توز اهل بیت و شیعیان آن خاندان از سالهای سخت امامت آن بزرگوار است. حضرت هادی (علیه السلام) در سال 243 توسط متوکل به سامرا دعوت شد و جهت کنترل رفت و آمدهای حضرت و قطع ارتباط با شیعیان، متوکل او را در یک منطقه نظامی منزل داد. متوکل در یکی از مجالس عیش و طربش از روی توهین و تحقیر حضرت را به خواندن شعر وادار کرد. حضرت اجباراً قطعه زیبائی سرود که تمام دربار را به گریه و ناله واداشت کرد. حضرت هادی (علیه السلام) در سن 42 سالگی به سال 254 در سامرا به شهادت رسید، مرقد منورش در این شهر مزار دلسوختگان است.

شناخت اجمالی امام حسن عسکری (علیه السلام)

حضرت امام ابو محمد حسن بن علی الزکی العسکری (علیه السلام) در هشتم ربیع الثانی سال 232 قمری در مدینه به دنیا آمد. پدر بزرگوارش حضرت هادی (علیه السلام) و مادرش حدیثه - حدیث - سوسن - نام داشت که بعد از شهادت فرزندش سالها ملجأ و پناه شیعیان بود.
امام حسن (علیه السلام) در چهار و یا یازده سالگی به همراه پدرش به سامرا منتقل شد و در مجموع، 22 سال در محضر پدر و 6 سال مدت امامت خودش همزمان با خلافت معتز و مهتدی و معتمد عباسی بود. آن حضرت به دلیل سکونت در منطقه نظامی به لقب عسکری معروف شد. ارتباطش با شیعیان محدود و زیر نظر بود.
امام عسکری (علیه السلام) در هشتم ربیع الاول سال 260 به سن 28 سالگی رحلت نموده و به روایتی توسط معتمد مسموم شد. مرقد منورش در سامرا کنار قبر پدر بزرگوارش زیارتگاه شیعیان است.