چهل حدیث، سیره فاطمی

گردآوری محمود لطیفی‏‏‏

سر آغاز

فاطمه ام ابیها
حضرت فاطمه ام ابیها علیه السلام روز جمعه 20 جمادی الاخری سال دوم یا پنجم بعثت در شهر مکه به دنیا آمد. پدر بزرگوارش حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و مادرش خدیجه کبری علیه السلام بود. در سال دوم هجرت عقد او با حضرت علی علیه السلام در ملکوت اعلی بسته شد و ثمره آن امام حسن و امام حسین و زینب و ام کلثوم بود و محسن نیز در حوادث پس از رحلت پیامبر سقط شد.
آغاز زندگی حضرتش در مکه با محاصره اقتصادی شعب ابیطالب همراه بود و با پایان یافتن محاصره، عمر مادر نیز به آخر رسید و پس از مادر مهر خانه پدر بود و بر چهره خسته او که از فراق ابوطالب و خدیجه و آزار کافر در هم می تکید گل نشاط و امید می کاشت.
پس از هجرت و در مدینه به صورت یک زن با تمام ویژگیهایی که خدای زن برای او منظور نموده است تجلی نمود.فاطمه علیه السلام شمع جمع خانه بود و حلقه وصل رسالت و امامت. هم عزیز پدر بود و هم محبوب همسر و هم کدبانوی مدینه اسلام و الگوی تربیت خدایی زنانه. رنجها و مصیبتها در برابر خورشید مهرش ذوب می شد و پدر و همسر که دو برادر بودند و دو همرزم و دو همدرد در پناه مهر او آرامش می یافتند.
فاطمه یکی از دورکن امامت بود که پس از پیامبر با تمام وجودش به دفاع از حق پرداخت، هم سیلی نامحرمان تحمل نمود و هم تازیانه جهل و جاهلیت را به جان خرید و در آخر نیز جان و فرزند را در این راه نهاد و در سوم جمادی الاخری یا 13 جمادی الاول سال 11 هجری (و در کمتر از 3 ماه پس از رحلت پیامبر) علی علیه السلام را یک و تنها گذاشت، مرقد منورش در مدینه - مسجد النبی یا بقیع - مطاف ملائکه مقرب الهی است.

مقدمه ناشر

امام سجاد علیه السلام فرمود:
الا و ان ابغض الناس الی الله من یقتدی بسنة امامو لایقتدی بأعماله.(1)
هشدار که منفورترین مردم نزد پروردگار، کسی است که شیوه امامی را پیروی کند ولی از سیره عملی او پیروی ننماید.
برای چگونه بود نیاز به الگو داریم و نقش الگو در تربیت چنان روشن است که نیازی به بیان و توضیح نیست.
آنچه در این الگوگیری و اسوه یابی و تأسی به اخلاق اولیاء الهی کارساز است، آشنایی با جزئیات صفات و رفتار آن بزرگوار است، نه کلیات. خوشبختانه در کتب حدیث و سیره،نمونه های رفتاری پیامبر و امامان بصورت ریز و جزئی آمده است که آشنایی با آنها بسیار سودمند است و گامی جهت خودسازی و تعالی بخشیدن به جامعه است.
انسان در دید ژرف نگر اسلام بیابانگردی سرگردان و گمگشته ای در تاریکزار زندگی نیست. او کشتی شکسته ای شوربخت و ناامید و اسیر موجهای بیم زا و هراس آفرین نمی باشد.
بلکه موجودی مسؤول است که با مقصد و مقصودی مشخص با زاد و توشه ای کامل و راهنمایانی درونی و برونی به سفری پرداخته که از صحرای عدم آغاز می شود و تا بار یافتن به لقاء الهی ادامه دارد.
تمامی نیروهای خلقت، انسان را در این سفر صادقانه یاری می کنند و خدای با لطف بیکران خویش به هدایت او از راههای گوناگون پرداخته و بهترین جایگاه جاودانه را در سرای آخرت برای او مهیا کرده است.
انسان برای به دست آوردن نیک بختی خویش و سعادتمندی جامعه و رضایت خداوند باید در طول این سفر چگونه زیستن را بیاموزد و این آموزه ها را در زندگی خویش بکار گمارد.
اسلام عزیز برای پاسخ گویی بدین نیاز بسیار اساسی دو شیوه را دنبال نموده است:
الف: بیان احکام و دستورهای زندگی از آغاز تا فرجام
ب: ارائه الگوهای تربیتی و نمونه های عینی کمال
براساس همین شیوه دوم در قرآن مجید بارها از پیامبران و دیگر انسانهای والاسخن به میان آمده است، و از جنبه های الگویی آنان ستایش شده تا دیگران نیز به آنان تأسی بجویند.
در مکتب حیاتبخش تشیع (اسلام راستین) معرفی این الگوهای الهی گسترده تر است و پیشوایان معصوم که بهترین اسوه ها و الگوهای زندگی هستند فرا روی چشمان باز و دلهای آگاه قرار دارند تا آنانکه مسئولیت الهی و رسالت انسانی خویش را درک کرده اند و تصمیم برای رسیدن به چکادهای فرازمند فضیلت و کمال دارند با درس گرفتن از آنان زیستی شرافتنمندانه که سعادت دنیا و آخرت را تأمین می کند در پیش گیرند.
رسول خدا علیه السلام و امامان معصوم علیه السلام، اسوه بشریت اند و تبعیت عملی از آنان رهنمون کمالجویان است.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:
ادبنی ربی فاحسن تأدیبی ،(2) خداوند مرا تأدیب کرده و ادبم را نیکو ساخته است.
ویژگی سیره معصومین در این است که مورد پسند و قبول پروردگار است و با اطمینان می توان از آن پیروی کرد.
اکنون بمنظور بهره گیری از دریای مواج و گرانقدر روایات، چهل حدیث از سیره هر یک از معصومین علیه السلام به پیشگاه امت اسلامی عرضه می شود. امید که همه ما را چراغ راه و ره توشه سفری باشد برای رسیدن به سعادت دنیا و نیک بختی آخرت.
در این شماره، با گوشه ای از منش و رفتار و سیره سازنده و الهام بخش بانوی بزرگوار اسلام، حضرت فاطمه زهرا علیه السلام دخت گرامی پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) آشنا می شویم. امید است آگاهی از سیره آن انسان نمونه، امت ما بویژه بانوان جامعه ار با جلوه هایی از فروغ هدایت و سرمایه های کمال و معنویت و اخلاق اسلامی مأنوس سازد و در راه پیروی از آن اسوه فضایل گامی راهگشا باشد.
نشر معروف

فصل اول : فرشته عبادت