فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1919 - کراهت دمیدن در جایگاه سجده

عن لیث قال:
قلت لابی عبدالله - علیه السلام - الرجل یصلی فینفخ فی موضع جبهته قال: لیس به بأس، انما یکره ذلک ان یؤذی من الی جانبه؛
راوی می گوید از امام صادق (ع) پرسیدم اگر کسی در حال نماز به جای پیشانی اش فوت کند (چگونه است)؟ فرمود: اشکالی ندارد و کراهت آن برای این است که کسی در کنار او (از بوی بدن آن) اذیت نشود.
(بحارالانوار، ج 85، ص 135)

1920 - دعا در هنگام سجده

عن سعید بن یسار قال:
قلت لابی عبدالله - علیه السلام - ادعوا و انا راکع او ساجد؟ قال: فقال: نعم ادع و انت ساجد فان اقرب ما یکون العبد الی الله و هو ساجد، ادع الله لدنیاک و آخرتک؛
به امام صادق (ع) عرض کردم: در حالی که در رکوع یا سجده هستم دعا کنم؟ حضرت فرمود: آری در حال سجده دعا کن، زیرا انسان در حال سجده کمترین فاصله را با خدا دارد، پس برای دنیا و آخرتت دعا کن.
(بحارالانوار، ج 85، ص 132)

1921 - سجده امام سجاد (ع) در صحرا

قال الباقر - علیه السلام -:
علی بن الحسین - علیه السلام - انه برز الی الصحراء فتبعه مولی له فوجده ساجداً علی حجارة خشنة، فاحصی علیه الف مرة لا اله الا الله حقاً حقاً، لا اله الا الله تعبداً، و رقاً، لا اله الا الله ایماناً و صدقاً ثم رفع رأسه؛
امام باقر (ع) فرمود: امام سجاد (ع) رو به صحرا نهاد و یکی از غلامانش در پی او روان شد. چون به حضرت رسید او را بر روی سنگی ناهموار در حال سجده دید. گوش فرا داد و شنید که حضرت در سجده می فرماید: لا اله الا الله حقاً حقاً، لا اله الا الله تعبداً و رقاً، لا اله الا الله ایماناً و صدقاً و آن را هزار مرتبه تکرار می کرد، سپس سر از سجده برداشت.
(بحارالانوار، ج 85، ص 166)