فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1782 - عظمت سوره توحید

قال علی بن الحسین - علیه السلام -:
ان الله - عزوجل - علم انه یکون فی آخر الزمان اقوام متعمقون فانزل الله قل هو الله احد و الایات من سورة الحدید؛
چون خداوند - عزوجل - می دانست که در آخرالزمان اقوامی به دنیا می آیند که در مسائل عقیدتی و علمی متفکر و متعمق اند سوره توحید و آیاتی از سوره حدید رانازل فرمود.
(نورالثقلین، ج 5، ص 706)

1783 - مداومت بر سوره توحید

عن حفض بن غیاث قال: سمعت اباعبدالله - علیه السلام - یقول لرجل
اتحب البقاء فی الدنیا؟ قال: و لم. قال لقراءة قل هو الله احد فسکت عنه، قم قال من بعد ساعة: یا حفض من مات اولیائنا و شیعتنا و لم یحسن القرآن علم فی قبره لیرفع الله فیه به درجته درجات الجنة علی قدر عدد آیات القران فیقال لقاری ء القران: اقرأ و ارق؛
حفص بن غیاث می گوید: شنیدم حضرت صادق (ع) به مردی می فرمود: تو میل داری همیشه در دنیا باقی باشی؟ گفت: آری فرمود: چرا؟ گفت: برای اینکه مکرر سوره قل هو الله احد را قرائت کنم. حضرت اندکی تأمل کرد، سپس فرمود: ای حفص! هر کس از دوستان و شیعیان ما بمیرد و قرآن را درست نتواند بخواند در قبر به وی بیاموزند تا خداوند بدان درجه او را در بهشت بالا برد؛ زیرا درجات بهشت به عدد آیات قرآن است و به قاری گفته می شود بخوان و بالا برو.
(ثواب الاعمال، ص 290)

1784 - سوره های معوذتین

عن ابی جعفر - علیه السلام - قال:
من اوتر بالمعوذتین و قل هو الله احد قیل له: یا عبدالله ابشر فقد قبل الله وترک؛
از ابو عبیده حذاء روایت شده است که امام باقر (ع) فرمود: هر کس در سه رکعت نماز وتر (یعنی سه رکعت شفع و وتر نماز شب) سوره های فلق، ناس را با سوره توحید قرائت کند، به او خطاب شود: ای بنده خدا! مژده باد تو را که خداوند وتر تو را قبول کرد.
(ثواب الاعمال، ص 291)