فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1781 - سوره توحید و دفع بلا

عن ابراهیم بن مهزم عن رجل سمع اباالحسن - علیه السلام - یقول:
من قدم قل هو الله احد بینه و بین جبار منعه بقراءتها بین یدیه و من خلفه و عن یمینه و عن شماله فاذا فعل ذلک رزقة الله خیره، و منعه شره و قال: اذا خفت امراً فاقرأ مائه ایة من القرآن من حیث شئت ثم قال: اللهم اکشف عنی البلاء ثلاث مرات؛
از ابراهیم بن مهزم نقل شده است که مردی گفت: شنیدم از موسی بن جعفر (ع) فرمود: هر کس پیش از آن که بر جباری وارد شود، سوره قل هو الله احد را تلاوت کند، خدا او را از هر جانب، پیش رو، و پشت سر و سمت راست و چپ از شر آن جبار محفوظ فرماید، و چون چنین کند، خداوند نیکی آن جبار را نصیبش گرداند، و شرش را از وی دفع نماید. و نیز فرمود: هرگاه از امری بترسی، صد آیه از قرآن تلاوت کن، از هرکجا که خواهی، آنگاه سه بار بگو: اللهم اکشف عنی البلاء (یعنی خداوندا! این بلا را از من دور گردان).
(ثواب الاعمال، ص 289)

1782 - عظمت سوره توحید

قال علی بن الحسین - علیه السلام -:
ان الله - عزوجل - علم انه یکون فی آخر الزمان اقوام متعمقون فانزل الله قل هو الله احد و الایات من سورة الحدید؛
چون خداوند - عزوجل - می دانست که در آخرالزمان اقوامی به دنیا می آیند که در مسائل عقیدتی و علمی متفکر و متعمق اند سوره توحید و آیاتی از سوره حدید رانازل فرمود.
(نورالثقلین، ج 5، ص 706)

1783 - مداومت بر سوره توحید

عن حفض بن غیاث قال: سمعت اباعبدالله - علیه السلام - یقول لرجل
اتحب البقاء فی الدنیا؟ قال: و لم. قال لقراءة قل هو الله احد فسکت عنه، قم قال من بعد ساعة: یا حفض من مات اولیائنا و شیعتنا و لم یحسن القرآن علم فی قبره لیرفع الله فیه به درجته درجات الجنة علی قدر عدد آیات القران فیقال لقاری ء القران: اقرأ و ارق؛
حفص بن غیاث می گوید: شنیدم حضرت صادق (ع) به مردی می فرمود: تو میل داری همیشه در دنیا باقی باشی؟ گفت: آری فرمود: چرا؟ گفت: برای اینکه مکرر سوره قل هو الله احد را قرائت کنم. حضرت اندکی تأمل کرد، سپس فرمود: ای حفص! هر کس از دوستان و شیعیان ما بمیرد و قرآن را درست نتواند بخواند در قبر به وی بیاموزند تا خداوند بدان درجه او را در بهشت بالا برد؛ زیرا درجات بهشت به عدد آیات قرآن است و به قاری گفته می شود بخوان و بالا برو.
(ثواب الاعمال، ص 290)