فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1515 - فریب رکوع و سجود طولانی کسی را نخورید

قال الصادق - علیه السلام -:
لا تنظروا الی طول رکوع الرجل و سجوده، فان ذلک شی ء اعتاده فلو ترکه استوحش لذلک. و لکن انظروا الی صدق حدیثه، و اداء امانته؛
به طول رکوع و سجود شخص ننگرید (فریفته نگردید) زیرا ممکن است به آن دعوت کرده باشد و اگر ترک کند وحشتش گیرد، لیکن به راستی گفتار و ادای امانتش بنگرید.
(اصول کافی، ج 3، ص 165)

1516 - بالاتر از نماز!

قال علی - علیه السلام -:
فانی سمعت جدکما - صلی الله علیه و آله - یقول: صلاح ذات البین افضل من عامة الصلاة و الصیام؛
از پیامبر (ص) شنیدم که می فرمود: اصلاح ذات العین (میان مسلمانان) از تمامی نماز و روزه برتر است (که با اختلاف و آشفتگی میان مسلمانان نماز و روزه از بین می رود).
(نهج البلاغه، ص 977)

1517 - شیطان و شیوه دعوت به گناه

قال علی - علیه السلام -:
یا کمیل! اقسم بالله لسمعت رسول الله - صلی الله علیه و آله - یقول: ان الشیطان اذا حمل قوماً علی الفواحش، مثل الزنا، و شرب الخمر و الربا و ما اشبه ذلک من الخناء و الماثم حبب الیهم العبادة الشدیدة و الخشوع و الرکوع و الخضوع و السجود، ثم حملهم علی ولایة الائمة الذین یدعون الی النار و یوم القیامة لا ینصرون؛
ای کمیل! سوگند به خدا از پیامبر خدا (ص) شنیدم که فرمود: شیطان وقتی که بخواهد قومی را گناهانی چون: زنا، شرابخوری، ربا و سمعه نماید، آنان را شیفته عبادات شدید و زیادی با رکوع سجود طولانی و خضوع و خشوع فراوان می گرداند آنگاه آنان را به پیروی از پیشوایان جور و ستم فرا می خواند، پیشوایانی که انسان را به آتش دعوت می کنند و در قیامت یاری نخواهند شد و کسی به دادشان نخواهد رسید.
(بحارالانوار، ج 84، ص 230)