فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1477 - روشنایی مسجد

قال رسول الله - صلی الله علیه و آله -:
من ادخل لیلة واحدة سراجاً فی المسجد غفر الله له ذنوب سبعین سنة و کتب له عبادة سنة و له عند الله مدینة. و ان زاد علی لیلة واحدة فله بکل لیلة یزید ثواب نبی فاذا تم عشر لیال لا یصف الواصفون ما له عند الله من الثواب، فاذا تم الشهر، حرم الله جسده علی النار؛
کسی که یک شب، چراغی را در مسجد برافروزد، خداوند گناهان هفتاد سال او را می آمرزد و ثواب عبادت یک سال را برای او می نویسد، و خداوند (در بهشت) شهری به او عطا می کند و اگر از یک شب تجاوز کند، خداوند در برابر هر شب، ثوابی را که به یکی از پیامبران خویش می دهد، به وی عطا می فرماید و اگر چراغ افروختن و روشن نگاه داشتن مسجد، به ده شب رسید، کسی نمی تواند پاداشی را که وی در نزد خداوند دارد، بر شمارد. و اگر این کار به یک ماه رسید، خداوند بدن او را بر آتش حرام می کند.
(بحارالانوار، ج 80، ص 377)

1478 - ثواب مدت اقامت در مسجد

قال رسول الله - صلی الله علیه و آله -:
یا اباذر! ان الله یعطیک ما دمت جالساً فی المسجد بکل نفس تتنفس فیه درجة فی الجنة و تصلی علیک الملائکة و یکتب لک بکل نفس تنفست فیه عشر حسنات و یمحی عنک عشر سیئات؛
ای ابوذر! خداوند متعال (تا وقتی که در مسجد نشسته ای) در مقابل هر نفسی که می کشی درجه ای در بهشت به تو عطا می کند و فرشتگان نیز بر تو درود می فرستند و در برابر هر نفس ده پاداش به تو عطا و ده گناه از تو محو می نماید.
(وسائل الشیعه ج 3 ص 86)

1479 - نشستن در مسجد و رسیدن روزی

قال علی - علیه السلام -:
الجلوس فی السمجد من طلوع الفجر الی طلوع الشمس اسرع فی طلب الرزق من الضرب فی الارض؛
از طلوع فجر تا طلوع خورشید در مسجد نشستن روزی را بهتر (سریع تر) از تلاش برای کسب آن به تو می رساند (مفهوم حدیث این است که بودن در مسجد در اوقات یاد شده روزی انسان را زیاد می کند).
(وسائل الشیعه ج 4 ص 1037)