فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1439 - توقف در مسجد

قال الباقر - علیه السلام -:
ان معناه... لا تقربوا مواضع الصلاة من المساجد، و انتم جنب الا مجتازین؛
معنای آیه شریفه و لا جنباً الا عابری سبیل آن است که در حال جنابت به مسجد داخل نشوید، مگر این که از آن عبور کنید (از دربی داخل و از درب دیگر خارج شوید.)
(وسائل الشیعه، ج 1، ص 489، باب 15، از ابواب الجنابة، روایت 20)

1440 - آداب حرکت به مسجد

قال الصادق - علیه السلام -:
اذا قمت الی الصلوة ان شاء الله فأتها سعیاً ولتکن علیک السکینة والوقار فما ادرکت فصل و ما سبقت به فاتمه؛
هنگامی که به سوی نماز حرکت می کنی، حرکت تو باید شتابان و با آرامش و وقار همراه باشد پس هر مقدار از نماز (جماعت) را درک کردی (با جماعت) برگزار کن و آنچه را که از تو فوت شده (فرادی) به جای آور.
(وسائل الشیعه، ج 3، ص 557)

1441 - آداب ورود به مسجد

قال رسول الله - صلی الله علیه و آله -:
اذ دخل المسجد (احدکم) یضع رجله الیمنی و یقول: بسم الله و علی الله توکلت و لا حول و لا قوة الا بالله، و اذا خرج یضع رجله الیسری و یقول: بسم الله اعوذ بالله من الشیطان الرجیم. ثم قال: یا علی! من دخل المسجد و یقول کما قلت تقبل الله صلاته و کتب له بکل رکعة صلاها فضل مائة رکعة فاذا خرج یقول مثل ما قلت غفر الله له الذنوب و رفع له بکل قدم درجة و کتب الله له بکل قدم مائة حسنة؛
هنگامی که یکی از شما به مسجد وارد می شود، باید پای راست را مقدم داشته و بگوید بسم الله و علی الله توکلت و لا حول و لا قوة الا بالله؛ و هنگام خروج پای چپ را مقدم داشته و بگوید: بسم الله اعوذ بالله من الشیطان الرجیم؛ آنگاه پیامبر (ص) فرمود: یا علی! کسی که این گونه داخل مسجد شود، خداوند نماز او را قبول می کند و در برابر هر رکعت نمازی که به جای آورده است فضیلت صد رکعت نماز را به وی عطا می کند و اگر بدین کیفیت خارج شود، خداوند گناهان او را می بخشاید و در مقابل هر گامی یک درجه و صد پاداش به وی عطا می نماید.
(مستدرک الوسائل، ج 3، ص 391)
و) آداب داخل مسجد