فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1337 - سوره مؤمنون و منافقون در نماز جمعه

عن النبی - صلی الله علیه و آله - قال:
یقرء فی الجمعة فی الرکعة الاولی بسورة الجمعة لیحرض بهاالمؤمنین و فی الثانیة بسورة المنافقین لیفرع بها المنافقون؛
از پیامبر خدا - صلی الله علیه و آله - نقل شده که فرمود: در رکعت اول نماز جمعه سوره جمعه خوانده شود تا به آن مؤمنین را راغب کند و در رکعت دوم سوره منافقین خوانده شود تا به وسیله آن منافقین را بترساند.
(بحارالانوار، ج 89، ص 221)

1338 - برگرفتن زینت در روز جمعه

عن الصادق - علیه السلام - فی قوله - عزوجل - خذوا زینتکم عند کل مسجد قال: فی العیدین و الجمعة؛
از امام صادق (ع) در تفسیر سخن خداوند عزوجل: زینت خود را نزد هر پرستشگاه برگیرید نقل شده است که حضرت فرمود: در عید قربان و فطر و جمعه.
(وسائل الشیعه، ج 5، ص 78)

1339 - دعای پس از نماز جمعه

قال الصادق - علیه السلام -:
من قرأ یوم الجمعة بعد فراغه من صلوة الجمعة و قبل ان یثنی رجلیه سورة الاخلاص سبع مرات و فاتحة الکتاب مرة، و قل اعوذ برب الناس سبع مرات، لم ینزل به بلیة و لم تصبه فتنة الی یوم الجمعة الاخری فان قال: اللهم اجعلنی من اهل اجلنة التی حشوها برکة و عمارها الملائکة مع نبینا محمد - صلی الله علیه و آله - و ابینا ابراهیم جمع الله - عزوجل - بینه و بین محمد و ابراهیم - صلوات الله علیهما و الهما - فی دارالسلام - صلی الله علی محمد و ابراهیم و علی الهما الطاهرین؛
هر کس روز جمعه پس از فراغت از نماز جمعه و قبل از آنکه پایش را جمع کند هفت بار سوره اخلاص و یک بار سوره حمد و هفت بار سوره ناس را بخواند، تا جمعه آینده بر او گرفتاری و آسیبی نمی رسد. و اگر بگوید: خدایا مرا از اهل بهشت قرار بده، بهشتی سرشار از برکت که فرشتگان آباد کننده آنند، همراه پیامبرمان محمد (ص) و پدرمان ابراهیم (ع) خداوند میان او و حضرت محمد و حضرت ابراهیم در بهشت جمع می کند. درود خدا بر پیامبر اسلام و حضرت ابراهیم و دودمان آنان.
(مستدرک الوسائل، ج 6، ص 90)