فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1288 - روز جمعه ملائکه بر درب مساجد

عن ابی سعید عن النبی - صلی الله علیه و آله -
اذا کان یوم الجمعة قعدت الملائکة علی ابواب المسجد فیکتبون من جاء من الناس علی قدر منازلهم، فرجل قدم جزورا و رجل قدم بقرة و رجل قدم شاة و رجل قدم دجاجة و رجل قدم عصفوراً و رجل قدم بیضة فاذا اذن المؤذن و جلس الامام علی المنبر طووا الصحف و دخلوا المسجد یستمعون الذکر؛
چون روز جمعه فرا رسد، ملائکه بر درب مساجد نشسته و نام هر کس از مردم را که به مسجد آید، متناسب با موقعیت و منزلت او یادداشت نمایند. مردی ثوابش به اندازه ای باشد که گویا شتری در راه خدا داده و ثواب دیگری به قدر قربانی گاوی و ثواب فردی به اندازه هدیه گوسفندی و ثواب مردی به قدر انفاق مرغی و ثواب دیگری برابر با دادن گنجشک و پاداش مرد دیگر به قدر بخشش تخم مرغ باشد، و وقتی مؤذن اذان گوید و امام جمعه در جایگاه قرار گیرد، دفاتر ثبت نام برچیده شود و فرشتگان برای شنیدن ذکر (خطبه یا...) داخل مسجد می شوند.
(کنزالعمال، ج 7، ص 712، ح 21056)

1289 - کار و نماز جمعه

قال الصادق - علیه السلام -:
من استأجر اجیراً ثم حبسه عن الجمعة یبؤ بأثمه، و ان کان هو لم یحبسه اشترکا فی الاجر؛
هر کس کارگری (در روز جمعه) به کار گمارد سپس او را از شرکت در نماز جمعه منع کند، گناه او را بر عهده گرفته است و اگر وی را از شرکت در نماز جمعه باز ندارد (و کارگر در نماز شرکت کند) کارگر و کارفرما در ثواب آن نماز شریک هستند.
(التهذیب، ج 2، ص 175)

1290 - شب معراج

قال رسول الله - صلی الله علیه و آله -:
لما اسری بی الی السماء لیلة المعراج رأیت تحت العرش سبعین الف مدینة، کل مدینة کدنیاکم، و ملائکة ناشری، اجنحتهم، یسبحون الله و یهللونه و یقولون: اللهم اغفر للذین یحضرون صلوة الجمعة اللهم اغفر للذین یغتسلون یوم الجمعة؛
وقتی که شب معراج مرا به آسمان بردند، زیر عرش خدا هفتاد هزار شهر را دیدم که هر شهری همانند دنیای شما بود. و فرشتگانی را دیدم که بالهایشان را گسترده بودند و خدا را تسبیح و تهلیل می کردند و می گفتند: خدایا کسانی را که در نماز جمعه حاضر می شوند بیامرزد، خدایا کسانی را که روز جمعه غسل می کنند، رحمت کن.
(مستدرک الوسائل، ج 6، ص 10 و 11)