فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1163 - وقت انجام نماز شب

عن حسین بن علی بن بلال، قال، - علیه السلام -:
کتبت الیه فی وقت صلاة اللیل فکتب - علیه السلام - عند زوال اللیل و هو نصفه افضل فان فات فی اوله و اخره جائز؛
حسین بن علی بن بلال می گوید: به امام نوشتم که وقت خواندن نماز شب در چه موقع است؟ امام در پاسخ نوشت: نیمه شب بهتر است، و اگر در این فرصت نخواندی، اول شب یا آخر شب هم می توانی بخوانی.
(التهذیب، ج 2 ص 118)

1164 - نماز شب در هنگام نبرد

قال امیرالمؤمنین - علیه السلام -:
الا انکم ملاقوا العدو غداً - ان شاء الله - فاطیلوا، اللیلة القیام، و اکثروا تلاوة القرآن، و اسئلوا الله الصبر و النصر؛
در جنگ صفین به همراهان خود فرمود: شما فردا با دشمن نبرد خواهید کرد، لذا امشب را بیشتر در نماز باشید، (نماز شب بخوانید) و فراوان قرآن بخوانید و از خداوند صبر و نصرت بخواهید.
(بحارالانوار، ج 100، ص 35)

1165 - اثرات دنیایی و آخرت نماز شب و تهجد

قال علی - علیه السلام -:
و سیق الذین اتقوا ربهم الی الجنة زمراً قد امن العذاب، و انقطع العتاب و زخر حوا عن النار، و اطمأنت، بهم الدار، و رضوا المثوی و القرار، الذین کانت اعمالهم فی الدنیا زاکیة و اعینهم باکیة، و کان لیلهم فی دنیاهم نهاراً تخشعاً واستغفاراً، و کان نهارهم لیلا توحشاً و انقطاعاً، فجعل الله لهم الجنة ماباً والجزاء ثواباً و کانوا حق بها و اهلها فی ملک دائم و نعیم قائم؛
پرهیزکاران دسته دسته به سوی بهشت هدایت می شوند از عذاب آسوده اند و از سرزنش ایمن و از آتش دورند و بهشت برای آنان آرامش یافته (تا در مکان های امن بیاسایند) و آنان از این قرارگاه خشنود می باشند. اینان کسانی هستند که در این جهان، کردارشان پاک و چشمشانشان گریان و شب هایشان در دنیا در فروتنی (در نماز شب) و استغفار روز و روزهایشان از بیم گناه شب بوده است از این رو خداوند بهشت را جای بازگشت و پاداش (کردار) آنان گردانیده و به بهشت و اهل بهشت سزاوارترند، در جاودانگی و نعمت پایدار.
(نهج البلاغه، خطبه 190، الدلیل، ج 2 ص 1000)