فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1110 - نماز شب و بهشت

عن النبی - صلی الله علیه و آله -
قال ان: فی الجنة غرفاً یری ظاهرها من باطنها و باطنها من ظاهرها. یسکنها من امتی من اطاب الکلام، و اطعم الطعام، و افش السلام و ادام الصیام، و صلی باللیل و الناس نیام؛
پیامبر اکرم (ص) فرمود: در بهشت غرفه هایی است که داخل آن از بیرون و بیرون آن از درون نمایان است و در آن افرادی از امت من اسکان می یابند که سخن شایسته بر زبان می آورند و به اطعام طعام می پردازند و سلام را در میان مردم گسترش می دهند و همیشه روزه دارند و شب هنگام که همگان در خوابند، به نماز برمی خیزند.
(نورالثقلین، ج 3 ص 263)

1111 - مباهات الهی

عن النبی - صلی الله علیه و آله -
اذا قام العبد من لذید مضجعه و النعاس فی عینیه لیرضی ربه - جل و عز - بصلاة لیله، باهی الله به ملائکته فقال: اما ترون عبدی هذا، قد قام من لذیذ مضجعه الی صلاة لم افرضها عیله، اشهدوا انی قد غفرت له؛
هنگامی که انسان از بستر مطبوع خویش برمی خیزد و در حالی که چشمانش خواب آلوده است با نماز شب، پروردگار خود را خشنود نماید، خداوند به وجود او بر فرشتگان می بالد و می فرماید: آیا بنده مرا نمی بینید که از خواب خوش برخاسته تا نمازی که من بر او واجب نکردم به جای آورد؟ گواه باشید که او را بخشودم.
(بحارالانوار، ج 7، ص 156)

1112 - نورانیت منزل

عن الصادق - علیه السلام -:
ان البیوت التی یصلی فیها باللیل بتلاوه القرآن تضی ء لاهل المساء کما تضی ء نجوم السماء لاهل الارض؛
خانه ای که در آن نماز شب خوانده می شود و تلاوت قرآن می گردد، برای افلاکیان آن گونه می درخشد که ستارگان برای زمینیان می درخشد.
(ثواب الاعمال، ص 70)