فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1109 - آثار نماز شب

عن الصادق - علیه السلام -:
صلاة اللیل تحسن الوجه و تحسن الخلق، و تطیب الریح، و تدر الرزق و تقضی الدین، و تذهب بالهم و تجلوا البصر؛
نماز شب باعث زیبایی سیما و نیکویی اخلاق و خوشبویی بدن و فراوانی رزق و مایه ادای قرض ها و از بین رفتن و تقویت نور چشم است.
(ثواب الاعمال، ص 70)

1110 - نماز شب و بهشت

عن النبی - صلی الله علیه و آله -
قال ان: فی الجنة غرفاً یری ظاهرها من باطنها و باطنها من ظاهرها. یسکنها من امتی من اطاب الکلام، و اطعم الطعام، و افش السلام و ادام الصیام، و صلی باللیل و الناس نیام؛
پیامبر اکرم (ص) فرمود: در بهشت غرفه هایی است که داخل آن از بیرون و بیرون آن از درون نمایان است و در آن افرادی از امت من اسکان می یابند که سخن شایسته بر زبان می آورند و به اطعام طعام می پردازند و سلام را در میان مردم گسترش می دهند و همیشه روزه دارند و شب هنگام که همگان در خوابند، به نماز برمی خیزند.
(نورالثقلین، ج 3 ص 263)

1111 - مباهات الهی

عن النبی - صلی الله علیه و آله -
اذا قام العبد من لذید مضجعه و النعاس فی عینیه لیرضی ربه - جل و عز - بصلاة لیله، باهی الله به ملائکته فقال: اما ترون عبدی هذا، قد قام من لذیذ مضجعه الی صلاة لم افرضها عیله، اشهدوا انی قد غفرت له؛
هنگامی که انسان از بستر مطبوع خویش برمی خیزد و در حالی که چشمانش خواب آلوده است با نماز شب، پروردگار خود را خشنود نماید، خداوند به وجود او بر فرشتگان می بالد و می فرماید: آیا بنده مرا نمی بینید که از خواب خوش برخاسته تا نمازی که من بر او واجب نکردم به جای آورد؟ گواه باشید که او را بخشودم.
(بحارالانوار، ج 7، ص 156)