فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1036 - جوان اهل نماز شب

قال رسول الله - صلی الله علیه و آله -:
ذات یوم لأبلیس: کم اصدقاؤکم من امتی یا ابلیس؟ قال الامیر الجائر و الغنی المتکبر والذی لا یبالی من این یکتسب و فیما ینفقه و العالم الذی صدق الامیر علی جوره، و التاجر الخائن، والمحتکر، و الزانی و اکل الربا، و البخیل، والذی لا یبالی من این یجمع المال، و قال النبی - صلی الله علیه و آله - کم اعداءک من امتی؟ قال ستة عشر نفراً، انت یا محمد انی ابغضک و العالم العامل بالعلم و حامل القرآن اذا عمل بما فیه و المؤذن لله خمسة اوقات محب الفقراء و المساکین والیتامی، و ذو قلب رحیم، والمتواضع للحق و شاب نشأ فی طاعة الله الذی یصلی باللیل والناس بیام، والذی یمسک نفسه عن الحرام، و الذی ینصح فی الله (و فی راویة یدعو للاخوان و لیس فی قلبه شی ء) و الذی ابداً یکون علی الوضوء، و حسن الخلق، و المصدق بما ضمن الله له، و المحصنات المستورات و المستعد للموت و صاحب السخاء؛
پیامبر اسلام (ص) از ابلیس پرسید: در میان امت من دوستان تو چه کسانی هستند؟ ابلیس پاسخ داد: فرمانروای ظالم، متکبر، آن کس که که باکی ندارد که از چه راهی مال به دست آورد و در چه راهی مصرف کند دانشمندی که بدکاری حاکم را تأیید کند، تاجر خائن، محتکر، زناکار، رباخوار، بخیل، و کسی که باکی ندارد که چگونه اموالش جمع و انباشته است سپس پیامبر (ص) فرمود: چند نفر در میان امت من دشمنان تو هستند؟ پاسخ داد: شانزده کس که اولشان تویی یا رسول الله! دانشمندی که به علمش عامل است اهل قرآن که به آن عمل کند، مؤذن اذان پنجگانه، کسی که دوستدار فقرا و مساکین و یتیمان است آدم رحیم و مهربان، شخص متواضع در برابر حق، جوانی که اهل نماز شب باشد، کسی که خود را از ارتکاب به حرام باز می دارد، کسی که به خاطر خداوند دیگران را نصیحت کند، کسی که همشیه در حال وضو است، و صاحب اخلاق خوب آدم، تصدیق کننده به وعده های خدا، زنان پاکدامن و افرادی که خودشان را برای مرگ آماده می سازند، و آدم سخاوتمند.
(المواعظ العددیه، ص 226)

1037 - رفع مشکلات خانواده به وسیله نماز

الرسول - صلی الله علیه و آله - اذا اصاب اهله خصاصة: قوموا الی الصلوة و قال: بهذا أمر ربی؛
چون مشکلی به اهل خانواده می رسید (برای رفع آن) می فرمود: برخیزید نماز (مستحبی) بخوانید بعد فرمود: این دستور خدای من است. (قصارالجمل، ج 1، ص 386)

1038 - نمازگزاران برای دیگران حجت اند

فقال: یااسماعیل لا تنکر ذلک من اهل بیتک فان الله تبارک و تعالی جعل بکل بیت حجة یحتج بها علی اهل بیته فی القیامة فیقال لهم الم تروا فلانا فیکم، الم تروا هدیه فیکم، الم تروا صلاته فیکم الم تروا دینه فهلا اقتدیتم به فیکون حجة علیهم فی القیامة؛
حضرت فرمود: ای اسماعیل این جریان را از خانواده ات تازه مپندار (یعنی اختصاص به خانواده شما ندارد، خیلی ها گرفتارند). خدای تبارک و تعالی برای هر خاندانی حجتی قرار داده که به وسیله آن شخص، در روز قیامت بر سایر افراد خانواده احتجاج می کند، به آنان گفته می شود: آیا فلانی را در میان خود ندیدید؟ آیا رستگاری اش را ندیدید؟ آیا نمازش را ندیدید؟ آیا دینداری اش راندیدید؟ پس چرا بر او اقتداء نکردید؟ بنابراین، آن مؤمن بر آن اشخاص در روز قیامت، حجت باشد.
(روضه کافی، ج 1 ص 120)