فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1035 - سفارش پدر بر نماز

عن حسن بن علی - علیه السلام -:
رحم الله امرء وعظ نفسه و وعظ اخاه و اهل بیته فقال: یا اهلاه صلواتکم صلواتکم زکوتکم زکوتکم مسکینکم مسکینکم، جیرانکم جیرانکم لعل الله تعالی یرحمه فیجمع له اهله یوم القیامة، فان الله تعالی اثنی علی نبی من انبیائه فقال: و کان یأمر اهله بالصلوة و الزکوة و کان عند ربه مرضیاً؛
رحمت خداوند بر مردی که اهل خانه اش را موعظه کند و بگوید: ای اهل خانه! نماز شما نماز شما، زکات شما، زکات شما، بیچارگان شما، بیچارگان شما، همسایه های شما، همسایه های شما، (که حق آنها را رعایت کند) شاید خداوند عنایت کند بر او و جمع گرداند برای او اهلش را در قیامت همانا خداوند یکی از انبیا را چنین ستایش نمود. او خانواده خود را به نماز و زکات امر می کرد، روی همین اصل مورد رضای خداوند قرار داشت.
(مجموعه ورام، ج 2 ص 212)

1036 - جوان اهل نماز شب

قال رسول الله - صلی الله علیه و آله -:
ذات یوم لأبلیس: کم اصدقاؤکم من امتی یا ابلیس؟ قال الامیر الجائر و الغنی المتکبر والذی لا یبالی من این یکتسب و فیما ینفقه و العالم الذی صدق الامیر علی جوره، و التاجر الخائن، والمحتکر، و الزانی و اکل الربا، و البخیل، والذی لا یبالی من این یجمع المال، و قال النبی - صلی الله علیه و آله - کم اعداءک من امتی؟ قال ستة عشر نفراً، انت یا محمد انی ابغضک و العالم العامل بالعلم و حامل القرآن اذا عمل بما فیه و المؤذن لله خمسة اوقات محب الفقراء و المساکین والیتامی، و ذو قلب رحیم، والمتواضع للحق و شاب نشأ فی طاعة الله الذی یصلی باللیل والناس بیام، والذی یمسک نفسه عن الحرام، و الذی ینصح فی الله (و فی راویة یدعو للاخوان و لیس فی قلبه شی ء) و الذی ابداً یکون علی الوضوء، و حسن الخلق، و المصدق بما ضمن الله له، و المحصنات المستورات و المستعد للموت و صاحب السخاء؛
پیامبر اسلام (ص) از ابلیس پرسید: در میان امت من دوستان تو چه کسانی هستند؟ ابلیس پاسخ داد: فرمانروای ظالم، متکبر، آن کس که که باکی ندارد که از چه راهی مال به دست آورد و در چه راهی مصرف کند دانشمندی که بدکاری حاکم را تأیید کند، تاجر خائن، محتکر، زناکار، رباخوار، بخیل، و کسی که باکی ندارد که چگونه اموالش جمع و انباشته است سپس پیامبر (ص) فرمود: چند نفر در میان امت من دشمنان تو هستند؟ پاسخ داد: شانزده کس که اولشان تویی یا رسول الله! دانشمندی که به علمش عامل است اهل قرآن که به آن عمل کند، مؤذن اذان پنجگانه، کسی که دوستدار فقرا و مساکین و یتیمان است آدم رحیم و مهربان، شخص متواضع در برابر حق، جوانی که اهل نماز شب باشد، کسی که خود را از ارتکاب به حرام باز می دارد، کسی که به خاطر خداوند دیگران را نصیحت کند، کسی که همشیه در حال وضو است، و صاحب اخلاق خوب آدم، تصدیق کننده به وعده های خدا، زنان پاکدامن و افرادی که خودشان را برای مرگ آماده می سازند، و آدم سخاوتمند.
(المواعظ العددیه، ص 226)

1037 - رفع مشکلات خانواده به وسیله نماز

الرسول - صلی الله علیه و آله - اذا اصاب اهله خصاصة: قوموا الی الصلوة و قال: بهذا أمر ربی؛
چون مشکلی به اهل خانواده می رسید (برای رفع آن) می فرمود: برخیزید نماز (مستحبی) بخوانید بعد فرمود: این دستور خدای من است. (قصارالجمل، ج 1، ص 386)