فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

1033 - درک نماز جمعه

قال الباقر - علیه السلام -:
الجمعة واجبة علی من ان صلی الغداة فی اهله ادرک الجمعة، و کان رسول الله - صلی الله علیه و آله - انما یصلی العصر فی وقت الظهر فی سائر الایام کی اذا قضوا للصلوة مع رسول الله - صلی الله علیه و آله - رجعوا الی رحالهم قبل اللیل و ذلک سنة الی یوم القیامة؛
نماز جمعه بر هر کس که نماز صبح را پیش خانواده خود خوانده و جمعه را درک کند، واجب است پیامبر در روزهای دیگر، نماز عصر را هم وقت ظهر می خواند تا وقتی با پیامبر نماز را به جا آوردند بتوانند قبل از شب به مناطق خود بروند و این تا روز قیامت سنت است.
(تهذیب، ج 3، ص 240)

1034 - تمرین رکوع و سجده برای فرزندان

قال الباقر - علیه السلام -:
فاذا اتم له ست سنین علم الرکوع و السجود حتی یتم له سبع سنین فاذا تم له سبع سنین قیل له اغسل وجهک و کفیک، فاذا غسلهما قیل له صل؛ هنگامی که فرزندان شما شش ساله شدند، رکوع و سجده (صحیح) را به آن ها بیاموزید و در هفت سالگی به طفل بگویید: دست و رویت را بشوی و نماز بگذار.
(بحارالانوار، ج 88، ص 132)

1035 - سفارش پدر بر نماز

عن حسن بن علی - علیه السلام -:
رحم الله امرء وعظ نفسه و وعظ اخاه و اهل بیته فقال: یا اهلاه صلواتکم صلواتکم زکوتکم زکوتکم مسکینکم مسکینکم، جیرانکم جیرانکم لعل الله تعالی یرحمه فیجمع له اهله یوم القیامة، فان الله تعالی اثنی علی نبی من انبیائه فقال: و کان یأمر اهله بالصلوة و الزکوة و کان عند ربه مرضیاً؛
رحمت خداوند بر مردی که اهل خانه اش را موعظه کند و بگوید: ای اهل خانه! نماز شما نماز شما، زکات شما، زکات شما، بیچارگان شما، بیچارگان شما، همسایه های شما، همسایه های شما، (که حق آنها را رعایت کند) شاید خداوند عنایت کند بر او و جمع گرداند برای او اهلش را در قیامت همانا خداوند یکی از انبیا را چنین ستایش نمود. او خانواده خود را به نماز و زکات امر می کرد، روی همین اصل مورد رضای خداوند قرار داشت.
(مجموعه ورام، ج 2 ص 212)