فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

996 - لباس نماز امام رضا (ع)

قال الرضا - علیه السلام -:
احتفظ بهذا القمیص فقد صلیت فیه الف لیلة کل لیلة الف رکعة و ختمت فیه القرآن الف ختمة؛
در حفظ این پیراهن بکوش، چرا که من با این پیراهن (که در تنم بود) هزار شب و در هر شب آن هزار رکعت نماز خوانده ام و هزار بار قرآن را ختم نموده ام.
(بحارالانوار، ج 82، ص 310)

997 - نماز امام رضا (ع) در زندان

عن عبدالسلام بن صالح الهروی قال:
جئت الی باب الدار التی حبس فیها الرضا - علیه السلام - بسرخس و قد قید. واستاذنت علیه السبحان، فقال: لا سبیل، لک علیه. قلت: و لم؟ قال: لانه ربما صلی فی یومه و لیلته الف رکعة؛
در سرخس به در خانه ای که امام رضا (ع) در آن زندانی بود آمدم و از زندانبان خواستم اجازه دهد به حضور آن حضرت برسم، گفت: ممکن نیست گفتم: چرا؟ گفت: زیرا او در شبانه روز هزار رکعت نماز می خواند.
(بحارالانوار، ج 82، ص 307 اصول وافی، ج 2 ص 113)

998 - نماز امام زمان (ع)

عن ابی جعفر - علیه السلام -:
یظهر الهمدی بمکة عند العشاء معه رایة رسول الله - صلی الله علیه و آله - و قمیصه و سیفه و علامات و نور و بیان. فاذا صلی العشاء نادی بأعلی صوته یقول: اذکرکم ایهاالناس و مقامکم بین یدی ربکم. فقد اتخذ الحجر و بعث الانبیاء، و انزل الکتاب امرکم ان لا تشرکوا به شیئاً و ان تحافظوا علی طاعته و طاعة رسوله - صلی الله علیه و آله - و ان تحیوا ما احیا القرآن و تمیتوا ما امات و تکونوا اعوانا علی و الهدی و وزراء علی التقوی فان الدنیا قد دنا فناؤها و زوالها و اذنت بانصرام. فانی ادعوکم الی الله و رسوله و العمل بکتابه و اماتة الباطل و احیاء سنته فیظهر فی ثلاثمأة رجل و ثلاث عشرة عدد اهل بدر؛
مهدی موعود (عج) هنگام نماز عشا در مکه در حالی که پرچم رسول الله (ص) در دست و پیراهن او را بر تن و شمشیر وی را با خود دارد، ظهور می کند و با او نشانه ها و نورانیت و بیان ویژه ای است پس هنگامی که نماز عشا پایان یافت، با صدای بلند این چنین خطبه می خواند: ای مردم! شما را به ایستادنتان در پیشگاه خدا یادآوری می کنم؛ خدایی که حجرالاسود را برگزید، پیامبر را مبعوث و قرآن را نازل کرد و به شما فرمان داد که هرگز شرک نورزید و پیوسته در اطاعت از خدا و رسولش بکوشید و آنچه را که (قرآن مورد توجه قرار داده و) زنده نگاه داشته (توجه داشته) و زنده نگاه دارید و آنچه را که قرآن میرانده بمیرانیده و یار و یاور هدایت آوران و وزیر تقوا پیشگان باشید فنا و فرسودگی جهان نزدیک است و من شما را به خدا، رسول، عمل به قرآن، از بین بردن باطل و زنده نگاه داشتن، سنت (حق) دعوت می کنم، امام باقر (ع) افزود: پس از آن با 313 تن به تعداد مردان بدر ظهور (قیام) می کند.
(روضه کافی، ج 2 ص 145)