فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

949 - استعانت از نماز برای جنگ

قال علی - علیه السلام -:
الا انکم ملاقوا العدو غدا ان شاء الله. فاطیلوا الیلة القیام و اکثروا تلاوة القرآن واسئلوا الله الصبر و النصر؛
(در نبرد معروف صفین و پیش از آغاز جنگ، امیرالمؤمنین، (ع) به دلیر مردان همراه خود خطاب کرد و فرمود:) شما - ان شاء الله - فردا با دشمن درگیر خواهید شد پس امشب را بیشتر به نماز مشغول باشید و قرآن را بسیار تلاوت کنید و از خداوند صبر و نصرت استقامت و پیروزی) بخواهید.
(بحارالانوار، ج 35، ص 100)

950 - برپایی نماز به وجود علی (ع)

فی الحدیث:
بعلی قامت الصلوة؛
به (وجود مبارک) علی نماز برپا شد.
(اسرارالعبادات، وحقیقة الصلوة ص 23)

951 - خشوع فاطمه (س)

قال رسول الله - صلی الله علیه و آله -:
اما ابنتی فاطمة فانها سیدة نساءالعالمین من الاولین و الاخرین، الی ان قال: منی قامت فی محرابها بین یدی بها - جل جلاله - زهر نورها لملئکة اسماء کما یزهر نور الکواکب لاهل الارض و یقول الله - عزوجل - لملئکته: یا ملائکتی! انظروا الی امتی فاطمة سیدة امائی، قائمة بین یدی ترتعد فرائضها من خیفتی و قد اقبلت بقلبها علی عبادتی. اشهدکم انی قد امنت شیعتها من النار؛
و اما دخترم فاطمه (س)... سرور زنان عالم از اولین و آخرینشان می باشد، تا اینکه فرمود: هرگاه او در محرابش در برابر پروردگار خویش به نماز می ایستد، نورش برای فرشتگان آسمان آن چنان می درخشد که مانند ستارگان برای اهل زمین می درخشد آن گاه خداوند - عزوجل - به فرشتگانش می فرماید: ای فرشتگانم! به کنیزم و سرور کنیزم فاطمه (س) بنگرید که در برابرم ایستاده است و از ترس من، بدنش می لرزد و با تمام وجودش به عبادتم برخاسته است من شما را گواه می گیرم که شیعیانش را از دوزخ در امان دارم.
(بحارالانوار، ج 43، ص 172)