فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

942 - علی (ع) و نماز از جهت خشوع

قال علی - علیه السلام -:
امنت بالله و لو ضربت عنقی. فاذا رکعت فقل: اللهم لک رکعت و لک خشعت و لک اسلمت و بک امنت و علیک توکلت و انت ربی خشع لک وجهی و سمعی و بصری و شعری و بشری و لحمی و دمی و مخی و عصبی و عظامی اقلت الارض من لله رب العالمین؛
ایمان آورده ام به خداوند، اگر چه گردنم زده شود هنگام رکوع بگو: بار پروردگارا! برای تو رکوع می کنم و برای تو است خشوع من و برای تو است اسلام من و به تو ایمان دارم و بر تو توکل می نمایم، و تو پروردگار منی که خاشع است برای تو صورت و گوش و چشم و مو پوست و گوشت و خون و مغز اعصاب و استخوانم و آنچه از من است در روی زمین، همه از خداوند است که پروردگار عالمیان است.
(من لایحضره الفقیه، ج 1 ص 311، حدیث 927)

943 - حضرت علی (ع) نماز شب

قال علی - علیه السلام -:
ما ترکت صلاة اللیل منذ سمعت قول النبی - صلی الله علیه و آله - صلاة اللیل نور فقال ابن الکواء! و لیلة الهریر؟ قال: و لا لیلة الهریر؛
حضرت علی (ع) فرمود: از روزی که شنیدم پیامبر اسلام (ص) فرمود: نماز شب نور است هیچ گاه آن را ترک نکردم ابن کواء از حضرت پرسید: حتی در لیلة الهریر (شب عملیات جنگ صفین) امام علی (ع) فرمود: حتی در لیلة الهریر.
(بحارالانوار ج 40، ص 17)

944 - مأموریت اهل بیت (ع)

عن ابی جعفر - علیه السلام - قال
کان علی - علیه السلام - یقول: انا اهل البیت امرنا ان نطعم الطعام، و نؤدی فی النائبة و نصلی اذا نام الناس؛
از امام باقر (ع) نقل شده که فرمود: علی (ع) می فرمود: ما اهل بیت مأمور شده ایم (به گرسنگان) غذا دهیم و در مصیبتها صبور باشیم و آن گاه که مردم خفته اند نماز بخوانیم.
(بحارالانوار، ج 87، ص 154)