فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

939 - علی (ع) و تلاوت آیه در حال نماز

کان علی - علیه السلام - اذا قام الی الصلاة فقال: و جهت وجهی للذی فطر السموات و الارض تغیر لونه حتی یعرف ذلک فی وجهه؛
امام علی - علیه السلام - هنگامی که به نماز می ایستاد و آیه همانا روی می آورم به سوی کسی که آسمانها و زمین را آفرید می خواند، رنگ آن حضرت چنان تغییر می کرد که از چهره او کاملا نمایان بود.
(فلاح السائل، حدیث 101)

940 - توجه علی (ع) به نماز در هنگام جنگ

کان علی یوماً فی حرب صفین مشتغلا بالحرب والقتال، و هو مع ذلک بین الصفین مراقب الشمس فقال له ابن عباس: یا امیرالمؤمنین ما هذا لفعل؟ قال: انظر الی الزوال حتی نصلی، فقال له ابن عباس و هل هذا وقت صلاة؟ ان عندنا لشغلا بالقتال عن الصلاة فقال: علی ما نقاتلهم؟ انما نقاتلهم علی الصلاة قال و لم یترک صلاة اللیل قط حتی لیلة الهریر؟؛
روزی در جنگ صفین حضرت علی (ع) در حالی که مشغول جنگ بود مرتب به خورشید نگاه می کرد ابن عباس عرض کرد: یا امیرالمومنین! این چه کاری است که شما انجام می دهید؟ حضرت فرمود: نگاه می کنم تا موقع فرا رسیدن ظهر نماز را در اول وقت بخوانم ابن عباس گفت: آیا حالا وقت نماز است؟ ما مشغول جنگ هستیم حضرت فرمود: مگر ما برای چه چیزی می جنگیم؟ به درستی که ما برای نماز جنگ می کنیم، ابن عباس گفت: قطعاً نماز شب علی (ع) حتی در لیلة الهریر هم ترک نشد. (بحارالانوار، ج 83، ص 23)

941 - نماز و رفع ناراحتی

عن ابی عبدلله - علیه السلام - قال
کان علی - علیه السلام - اذا ها له شی ء فزع الی الصلاة ثم تلی هذه الایة واستعینوا بالصبر و الصلاة؛
هنگامی که برای امیرالمؤمنین (ع) مشکلی پیش می آمد، به نماز پناه می برد (و ناراحتی خویش را از طریق نماز جبران می کرد) و آیه از شکیبایی و نماز یاری جویید، را تلاوت می کرد.
(وسائل الشیعه، ج 5، ص 263)