فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

895 - دوری شیطان با گفتن تسبیح فاطمه (س)

قال الباقر - علیه السلام -:
من سبح تسبیح فاطمة - علیهاالسلام - ثم استغفر غفر له، و هی مائة باللسان، و الف فی المیزان، و یطرد الشیطان، و یرضی الرحمان؛
هر کس که تسبیح حضرت فاطمه (س) را به جای آورد و پس از آن استغفار کند مورد مغفرت قرار می گیرد و آن تسبیح به زبان، صد مرتبه است و در میزان (اعمال) هزار خواهد بود و شیطان را دور کرده و خدای رحمان را خشنود می نماید.
(وسائل الشیعه، ج 4، ص 1023، ح 3)

896 - تسبیح بعد از نماز واجب

قال الصادق - علیه السلام -:
من سبح تسبیح فاطمة - علیهاالسلام - فی دبر المکتوبه من قبل ان یبسط رجلیه اوجب الله له الجنة؛
هر کس تسبیح فاطمه (س) را در نماز واجب و قبل از اینکه از حالت جلوس تشهد و سلام خارج شود به جا آورد، خدا بهشت را بر او واجب کند.
(فلاح السائل، ص 165)

897 - مداومت بر گفتن تسبیح

قال رسول الله - صلی الله علیه و آله -
یافاطمة! اعطیک ما هو خیر لک من خادم و من الدنیا بما فیها، تکبرین الله بعد کل صلاة اربعاً و ثلاثین تکبیرة، وتحمدین الله ثلاثاً و ثلاثین تحمیدة، و تسبحین الله ثلاثاً و ثلاثین تسبیحة، ثم تخمین ذلک بلا اله الا الله، و ذلک خیر لک من الذین اردت و من الدنیا و ما فیها فلزمت - صلوات الله علیها - هذا التسبیح بعد کل صلاة، و نسب الیها؛
ای فاطمه! به تو چیزی را عطا کنم که از خدمتکار و دنیا با آنچه در آن است بهتر باشد بعد از نماز سی و چهار مرتبه الله اکبر سی و سه مرتبه الحمدلله و سی و سه مرتبه سبحان الله بگو و پس آن را به لااله الاالله ختم کن این کار برای تو بهتر است از آنچه می خواهی و از دنیا و آنچه در آن است پس حضرت زهرا (س) پس از هر نماز به این تسبیح مداومت کرد و منسوب به او گردید.
(بحارالانوار، ج 85، ص 336)