فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، جلد دوم

عباس عزیزی‏

سخن ناشر

بسم الله الرحمن الرحیم
نماز در قاموس معارف اسلام، مفهوم وسیع و اسرار عمیق و آثار فراوانی دارد و آیات و احادیث زیادی را به خود اختصاص داده است.
نماز، ریسمان اتصالی است که هستی و وجود موجودیت آدمی را به ملکوت پیوند داده و مانند این رشته پرارزش و منبع فیض، برنامه ای برای ایجاد ارتباط بین بشر و حق مطلق نمی توان یافت.
نماز، پناه بی پناهان، سنگر دردمندان، گلستان روح افزای عاشقان، چراغ پرفروغ نیمه شب مشتاقان، صفای دل مستان و سیر و سلوک آگاهان است.
نماز، زنده کننده جان، صفابخش حیات جاودان، روشنی راه رهروان، تکیه گاه سالکان، راز و نیاز عارفان، سرمایه مستمندان دوای درد بی درمان، شعله دل های بیداران، مایه شادی سحرخیزان است.
نماز، دنیا و برزخ و قیامت انسان را بیمه می کند و در همه صحنه ها پاسدار جان و روح آدمی است.
الحمد لله جلد اول این مجموعه مورد استفاده محققین، و دانشمندان به ویژه روحانیون معظم قرار گرفت و استقبال زیادی از این کتاب ارزشمند شد و خداوند سبحان را شکر می کنیم که به این مؤسسه چاپ جلد دوم این کتاب را مرحمت فرمود امید است بتوانیم جلدهای دیگر را که در موضوعات مختلف است به چاپ برسانیم.
در خاتمه از طرف این مؤسسه و دانشمندان و محققین و مبلغین دین از تلاش شبانه روزی استاد بزرگوار حجةالاسلام عباس عزیزی تشکر می کنیم و از خداوند منان عمر طولانی برای ایشان خواستاریم، ان شاء الله آن جناب بتوانند موضوعات دیگر این مجموع را به رشته تحریر آورده، تا به دست شیفتگان راه حق برسد.
لازم به ذکر است که از طرف همین مؤسسه فصلهای جلد اول و دوم کتاب حاضر، به صور جداگانه همراه به توضیحات بیشتر و به سبکی آسان، برای نوجوانان و جوانان عزیز به چاپ خواهد رسید.
مؤسسه فرهنگی انتشارات نبوغ.

مقدمه

ان الذین یتلون کتاب الله و اقاموا الصلوة: کسانی که کتاب خدا را تلاوت می کنند و نماز به پای می دارند.
فاطر / 26
سپاس خداوندی را که طبیب نفوس و زنده کننده جان ها، و دانای رازهای درونی دل ها و شفا بخش آنها است خداوندی که بندگان پاک و مخلص خویش را به راه راست، هدایت و راهنمایی فرمود.
و صلوات و سلام بر صراط استوار و تجلی گاه کامل خداوند، یعنی محمد (ص) مؤید به قرآن که وی را برای شفای دردها و بیماری های انسان ها در طول زمان طبیبی دوم قرار داده است و همچنین تا شب و روز باقی اند بر خاندان پاک و فرزندان وی که ستارگان تابناک آسمان امامت، و معصوم از هر کژی و ناراستی اند و همه طبیبان ارواح انسان ها و داعیان خلق به سوی دارالسلام می باشد، درود باد.
کتابی که در دسترس شما قرار می گیرد، جلد، دوم جامع آیات و احادیث موضوعی نماز است که حاصل سعی مستمر این بنده می باشد شیوه این کتاب مثل جلد اول است و جلد اول شامل چهارده فصل و جلد دوم شامل بیست و یک فصل است امکان دارد در جلد اول و دوم احادیثی تکراری باشد، و آن هم به خاطر تکمیل شدن فصل ها می باشد.
از خداوندی که همه امور به دست نیرومند اوست، عاجزانه خواستارم که توفیق اتمام سایر مجلدات را به این بنده ناچیز ارزانی فرماید.
از دوست دانشمندم، حجةالسلام و المسلمین سید حسین اسلامی - دامت برکاته - که در امر ویراستاری این مجموعه یاری ام نمودند صمیمانه سپاسگزارم و از خداوند بزرگ برای ایشان پاداش نیکو مسألت دارم.
عباس عزیزی اراکی
حوزه علمیه قم
تابستان 1357

فصل پانزدهم: تعقیبات نماز