فهرست کتاب


اخلاق از دیدگاه قرآن پیامبر و عترت

سید حسین موسوی راد لاهیجی‏

پیشگفتار

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین الحمدلله الذی هدنا لهذا و ماکنا لنهتدی لولا أن هدانا الله(1) و صلی الله علی رسوله و امین وحیه محمد بن عبدالله. و علی اهلبیته المیامین، سیما بقیه الله فی الارضین الذی یملأ الارض قسطا و عدلا بعد ما ملئت ظلما و جورا، و لعنه الله علی اعادیهم اجمعین من الآن الی یوم الدین.
اما بعد: قسمتی از احادیث کتاب حاضر اخلاق از دیدگاه قرآن، پیامبر و عترت از دست آوردهای جناب مستطاب خیر الحاج آقای حاج حسن مؤذنی - زید عزه العالی - که با توصیه و سفارش معظم له اینجانب سید حسین موسوی راد لاهیجی با استخراج احادیث و استناد روایات و نظریات فلاسفه و معلمان اخلاق، مورد بررسی و تدوین و تألیف قرار داده و چاپ و منتشر نمودم.
این کتاب مشحون از آیات روایات و احادیث نبوی و آل البیت علیهم صلواة المصلین، و نظریات اخلاقی دانشمندان و صاحبنظران با نوآوریهای خاص خود و بطور موضوعی برشته تحریر در آمده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته شود.
مؤلف به همه پیروان مکتب قرآن و اهلبیت و مؤمنان و متعهدان اسلامی و شیعی، خاصه نسل جوان و دانشگاهیان محترم توصیه می کند که، از مطالعه و استفاده از کلمات نورانی آیات و روایات و احادیث این کتاب غفلت ننموده و از محتوای تربیتی خاصه از اخلاق اسلامی مستفیض و بهره مند گردند.
به متمکنین و افراد خیر توصیه می شود، از این کتاب جهت استفاده های عمومی مخصوصاً کتابخانه های مساجد، حسینیه ها،تکایا، و کتابخانه های عمومی شهرها و در کتابخانه های مدارس و دانشگاهها، هدیه و وقف نمایند. باشد که در این رهگذر از ثواب اخروی و پاداش فراوان، بهرمند و برخوردار شوند ما از درگاه خداوند و پیامبر و اهلبیت علیهم صلواة المصلین سعادت و خوشبختی همه شما را آرزو می نمائیم.
و فقکم الله و ایانا و السلام علی من اتبع الهدی
حوزه علمیه قم - السید حسین موسوی راد لاهیجی

مقدمه کتاب

فلسفه اخلاق

فلسفه اخلاق از علل پیدایش اخلاق بحث می نماید و اینکه اساساً مبناء و منشأ اخلاق چیست و از کجا نشأت گرفته و علت به وجود آمدن قوانین و قواعد آن چه می باشد؟ و چرا باید به آن گردن نهاد و سرپیچی از آن چه عواقبی را به دنبال می آورد؟ بحث و مورد گفتگو قرار می دهد.