داستانهای شیرین و خلاصه مصائب جانسوز چهارده معصوم (علیهم السلام)

نویسنده : علی گلستانی

نگاهی به زندگی امام رضا (علیه السلام)

بهسن معتبر از هشام روایت شده کهاو می گوید امام کاظم (علیه السلام) به من فرمودند آیا کسی از اهل مغرب را می شناسی که به این جا آمده باش عرض کردم خیر فرمودند چرا مردی سرخ روی آمده است بیا با هم به نزد او برویم.
با آن بزرگوار رفتیم پیش آن مرد او از اهل مغرب بود که تعدادی برده به همراه داشت حضرت کاظم فرمودند: برده هایت را به ما نشان بده از شما خریداریم آن مرد نه کنیز به حضرت ارائه نمود امام کاظم (علیه السلام) در مورد هر یک از آنان می فرمود: نیازی به او ندارم سپس فرمودند بقیه را نشان بده.
مرد قسم خورد دیگر ندارم حضرت فرمود داری آن مرد گفت فقط یک کنیزک مریض باقیمانده است حضرت فرمودند او را نشان بدهید مرد امتناع کرد از نشان دادن آن مریض را حضرت برگشتند فردای آن روز مرا به سراغ آن مرد فرستادند و فرمودند به آن مرد بگو قیمت آن کنیز که مریض است چند می فروشی وقتی که گفت فلان قدر بگو قبول است خریدم.
هشام می گیود رفتم پیش آن مرد سئوال از قیمت نمودم گفت از فلان قدر کم تر نمی دهم گفتم قبول است پول را دادم کنیز را تحویل گرفتم او گفت بگو ببینم مردی که دیروز به همراهت بود کیست گفتم مردی است از بنی هاشم گفت از کدام تیره بنی هاشم گفتم از بزرگان آن ها است.
مرد گفت بیش تر از این توضیح بده گفتم بیش تر نمی دانم مرد گفت بگذار برایت بگویم این کنیز را از دورترین شهرهای مغرب خریداری کرده بودم زنی از اهل کتاب مرا دید و گفت این کنیزک چه طور باتو همراه است گفتم برای خودم خریده ام زن گفت این کنیز نمی تواند تو امثال تو باشد او باید نزد بهترین مردم روی زمین زندگی کند و بعد از مدت کمی در آنخانه فرزندی به دنیا خواهد آورد مشرق و مغرب عالم در مقابل او خاضع خواهد شد.
هشام می گوید پس از خریداری او را به نزد امام کاظم (علیه السلام) آوردم و بعد از مدت کمی علی بن موسی (علیه السلام) را به دنیا آوردم.
عیون اخبار الرضا، ج 1، ص 31.

زمان ولادت حضرت امام رضا (علیه السلام)

روز یازدهم ربیع الاول سال 153 هجری بعد از 5 سال وفات امام صادق (علیه السلام) متولد شدند در طوس قریه ای به نام (سناباد) از آبادی های (نوقان) وفات کردند اسم مادر امام رضا (علیه السلام) نجمه می باشد.
امام رضا (علیه السلام) 29 سال و دو ماه را با پدر گرامی شان گذراندند و 20 سال و 4 ماه هم بعد از پدرشان که دوران امامت ایشان بود سن شریف امام رضا (علیه السلام) 49 سال بوده.
عیون اخبار الرضا، ج 1، ص 35.
اسم مبارک امام هشتم علی کنیه آن حضرت ابوالحسن لقب آن حضرت رضا است البته لقب های دیگر هم دارد مثل صابر فاضل رضی و وفی و قره اعین المؤمنین و غیره ملقب به رضا باین معنی است که او برای خداوند عزوجل در آسمانش و برای رسولش و ائمه بعد از او صلوا الله علیهم در زمینش مرضی بود، بزنطی گوید به امام جواد (علیه السلام) عرض کردم آیا مگر سایر پدرانتان (علیهم السلام) برای خدا و رسولش و ائمه (علیهم السلام) رضی نبودند حضرت فرمود چرا عرض کردم پس چرا از این میان فقط پدرتان (رضا) نامیده شده است فرمود: طرفداران ایشان از ایشان راضی هستند مخالفین آن حضرت نیز از ایشان راضی هستند و ایشان را قبول دارند و از حضرت رضایت دارند و این حالت برای پدران و اجداد ایشان اتفاق نیفتاد و لذا از بین آنان فقط ایشان رضا نامیده شده اند.
عیون اخبار الرضا، ج 1، ص 24.
از تمیم قری روایت شدهازمار حضرت رضا (علیه السلام) جناب نجمه یا تکتم چنین شنیدم که می فرمود: وقتی فرزندم علی بن موسی الرضا را حامله شدم سنگینی حمل را حس نمی کردم و در خواب از شکم خود صدای تسبیح و تمجید و لا اله الا الله گفتن را می شنیدم این صدا مرا به هراس می انداخت وقتی بیدار می شدم چیزی نمی شنیدم وقتی وضع حمل کردم نوزادم دو دستش را به زمین نهاد سرش را به آسمان بلند کرد و لبانش را تکان می داد، گویی چیزی می گفت.
عیون اخبار الرضا، ج 1، ص 37 و 38.

معجزه امام هشتم (علیه السلام)

ابن شهر آشوب روایت کرده از سلیمان جعفری که گفت در خدمت حضرت رضا (علیه السلام) بودم در بستانی که از آن حضرت بود ناگاه گنجشکی آمد مقابل آن حضرت بر روی زمین و شروع کرد به صیحه زدن و اضطراب کردن حضرت به من فرمود فلانی می دانی که این عصفور چه می گوید گفتم نه فرمود می گوید که ماری می خواهد جوجه های مرا بخورد. پس بردار این عصا را داخل خانه بشوید و بکش مار را سلیمان گفتعصا بر دست گرفتم داخل بیت شدم دیدم ماری که در جولان است پس کشتم آن را.
مناقب آل ابی طالب، ج 3، ص 447 و منتی الامال، ج 2، ص 391.