داستانهای شیرین و خلاصه مصائب جانسوز چهارده معصوم (علیهم السلام)

علی گلستانی

قد است سرزمین مبارک قم

روزی جمعی از مردم ری در مدینه به محضر امام صادق (علیه السلام) رفتند و عرض کردند ما از اهالی ری هستیم امام صادق (علیه السلام) فرمود آفرین به برادران ما از اهالی قم آن ها گفتند، ما از اهالی ری هستیم امام باز همان سخن خود را تکرار کرد و این مطلب چند بار تکرار شد آن گاه فرمود:
ان لله حرما وهو مکه و ان للرسول حرماً وهو المدینه و ان لامیر المؤمنین حرماً وهو الکوفه و ان لنا حرماً وهو بلده قم.
برای خدا حرمی است و آن مکه است و برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) حرمی هست و آن مدینه است و برای امیر مؤمنان علی (علیه السلام) حرمی است و آن کوفه است و برای ما (امامان) حرمی است و آن شهر قم است.
بحار، ج 60، ص 216.
در روایت دیگر از قاضی نورالله شوشتری نقل شده که امام صادق (علیه السلام) پس از ذکر حرم بودن مکه برای خدا و مدینه برای پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و کوفه برای علی (علیه السلام) و قم برای امامان (علیهم السلام) فرمود آگاه باشید که قم کوفه کوچک است و آگاه باشید که برای بهشت هشت در است که سه در آن به سوی قم است بانویی از فرزندان من به نام فاطمه دختر موسی بن جعفر (علیه السلام) در آن جا رحلت می کند که با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می گردند.
بحار، ج 6، ص 238 و مجالس المؤمنین، ج 1، ص 83.

در مورد نوسازی گنبد حضرت معصومه (علیها السلام)

خبر جدید از مصاحبه تولیت آستانه آیت الله مسعودی پخش شده که خلاصه آن چنین است:
روزی برای دیار از گنبد کنار گبند رفتم و از نزدیک ملاحظه کردم و دریافتم که بعضی از طلاها و زیرسازی آنها فرسوده شده است کارشناسان را دعوت کردم تا پس از ببرسی دقیق نظریه خود را بدهند آن ها پس از ببرسی چنین نظر دادند که تعمیر گنبد مطهر با این صورت فعلی کارساز نیست باید به طور کلی مس روی گنبد و طلای روی آن برداشته واز نو باز سازی گردد.
نتیجه بررسی این شد که طلای حاصل از این گنبد حدود 20 کیلو است ولی نوسازی گنبد نیاز به ده تن مس و 200 کیلو طلای ناب 24 عیار دارد که هزینه آن حدود دو میلیارد و پانصد میلیون تومان است در جلسه خصوصی این مطلب مطرح شدگفتم تأمین این هزینه از عهده ما ساخته نیست وانگهی عمر من کفاف نمی کند این موضوع در همان مجلس محرمانه مطرح شد بی آن که کسی غیر از افراد آن جلسه اطلاع یابند.
بنده در همین ایام به خدمت مرجع عالیقدر آیت الله العظمی محمد تقی بهجت رسیدم تا در این مورد صحبت کنم به خدمتش رسیدم و پس از سلام و احوال پرسی به آن که سخن بگویم آقای بهجت به من رو کرد و فرمود: چرا گنبد خاتم حضرت معصومه (علیها السلام) را درست نمی کنید بسیار فرسوده شدهاست شما دست به کار شوید خداوند هزینه آن را می رساند و طول عمر هم عطا می فرماید.
من تعجب کردم زیرا ایشان از سخنان محرمانه مادر جلسه خصوصی اطلاع نداشت من به ایشان گفتم این کار هزینه بسیاری می خواهد و برای ما فعلاً امکان ندارد پس از چند روزی آیت الله بهجت با من تماس گرفت به خدمتش رفتم فرمود کار را شروع کنید داوند متعال هزینه آن را خواهد داد و شما این موضوع را به اطلاع مقام معظم رهبری آیه الله خامنه ای رسیدم و ماجرا را به عرض رساندم فرمود هر چه آیت الله بهجت بگوید قبول دارم پس از موافقت مقام معظم رهبری تصمیم گرفتم برای بازسازی گنبد مقدمات کار را فراهم کنم مجدداً به محضر حضرت آیت الله بهجت رسیدم ایشان برای شروع مبلغ ده میلیون تومان و مقداری طلا جهت این کار اختصاص دادند.
از حضرت معصومه (علیها السلام) یک روایت چنین نقل شده عن فاطمه بنت موسی بن جعفر عن فاطمه بنت الصادق جعفر بن محمد عن فاطمه بنت الباقر محمد بن علی (علیه السلام) عن فاطمه بنت السجاد علی بن الحسین زین العابدین عن فاطمه بنت ابی عبد الله الحسین (علیه السلام) عن زینب بنت امیر المؤمنین (علیه السلام) عن فاطمه بنت رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) قالت قال رسول الله: الا من مات علی حب ال محمد مات شهیداً.
فاطمه (معصومه) دختر امام کاظم (علیه السلام) و او از فاطمه دختر امام صادق (علیه السلام) و او از فاطمه دختر امام باقر (علیه السلام) و او از فاطمه دختر امام سجاد (علیه السلام) و او از فاطمه دختر امام حسین (علیه السلام) و او از زینب دختر علی (علیه السلام) و او از فاطمه زهرا (علیها السلام) دختر رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت کرد که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: آگاه باشید کسی که با حب آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) از دنیا رفت شهید از دنیا رفته است.
نقل از کتاب حضرت معصومه فاطمه دوم، ص 171.
امام زادگانی که در کنار مرقد حضرت معصومه (علیها السلام) مدفونند غیر از بانو ین که قبرشان در حرم حضرت معصومه (علیها السلام) است.
1. سید ابو الحسن حسین بن حسین بن جعفر بن اسماعیل بن امام صادق (علیه السلام).
2. حمزه بن احمد بن امام سجاد (علیه السلام).
3. ابوجعفر محمد بن حمزه نام برده.
4. ابوالقاسم علی بن محمد بن حمزه.
5. علی بن حمزه.
6. ابو علی احمد الخطیب الشجری ابن امام سجاد.
7. ابو جعفر محمد بن احمد نام برده.
8. ابو محمد حسن بن احمد نام برده.
9. ابو علی احمد بن حسن نام برده که همه این ها از بزرگان امام زادگان و سادات بوده اند.
حضرت معصومه فاطمه دوم اشتهاردی، ص 274 نقل از کتاب گنجینه آثار قم، ج 1، ص 396.
موسی مبرقع نخستین کسی که از فرزندان امام جواد در 259هجری قمری به قم آمد حضرت موسی بن امام جواد است و فرزند بلافطل امام نهم می باشد و قبر مبارکش به نام بارگاه شاه زاده موسی مبرقع در کنار مقبره جهل اختران آذر معروف و مشهور است.
حضرت معصومه فاطمه دوم، ص 275.
یا رب از گردش ایام زبس دلگیرم - دگر از عمر گران مایه خدایا سیرم
من جوان بودم و زنجیر گران پیرم کرد - شده کاهیده تن و مانده به جا تصویرم
یا بزندان برسان مرگ مرا یا الله - یا نجاتم بدی از زیر غل و زنجیرم

نگاهی به زندگی امام رضا (علیه السلام)

بهسن معتبر از هشام روایت شده کهاو می گوید امام کاظم (علیه السلام) به من فرمودند آیا کسی از اهل مغرب را می شناسی که به این جا آمده باش عرض کردم خیر فرمودند چرا مردی سرخ روی آمده است بیا با هم به نزد او برویم.
با آن بزرگوار رفتیم پیش آن مرد او از اهل مغرب بود که تعدادی برده به همراه داشت حضرت کاظم فرمودند: برده هایت را به ما نشان بده از شما خریداریم آن مرد نه کنیز به حضرت ارائه نمود امام کاظم (علیه السلام) در مورد هر یک از آنان می فرمود: نیازی به او ندارم سپس فرمودند بقیه را نشان بده.
مرد قسم خورد دیگر ندارم حضرت فرمود داری آن مرد گفت فقط یک کنیزک مریض باقیمانده است حضرت فرمودند او را نشان بدهید مرد امتناع کرد از نشان دادن آن مریض را حضرت برگشتند فردای آن روز مرا به سراغ آن مرد فرستادند و فرمودند به آن مرد بگو قیمت آن کنیز که مریض است چند می فروشی وقتی که گفت فلان قدر بگو قبول است خریدم.
هشام می گیود رفتم پیش آن مرد سئوال از قیمت نمودم گفت از فلان قدر کم تر نمی دهم گفتم قبول است پول را دادم کنیز را تحویل گرفتم او گفت بگو ببینم مردی که دیروز به همراهت بود کیست گفتم مردی است از بنی هاشم گفت از کدام تیره بنی هاشم گفتم از بزرگان آن ها است.
مرد گفت بیش تر از این توضیح بده گفتم بیش تر نمی دانم مرد گفت بگذار برایت بگویم این کنیز را از دورترین شهرهای مغرب خریداری کرده بودم زنی از اهل کتاب مرا دید و گفت این کنیزک چه طور باتو همراه است گفتم برای خودم خریده ام زن گفت این کنیز نمی تواند تو امثال تو باشد او باید نزد بهترین مردم روی زمین زندگی کند و بعد از مدت کمی در آنخانه فرزندی به دنیا خواهد آورد مشرق و مغرب عالم در مقابل او خاضع خواهد شد.
هشام می گوید پس از خریداری او را به نزد امام کاظم (علیه السلام) آوردم و بعد از مدت کمی علی بن موسی (علیه السلام) را به دنیا آوردم.
عیون اخبار الرضا، ج 1، ص 31.