فهرست کتاب


فضیلت زیارت امام حسین (علیه السلام) در احادیث و روایات همراه با زبده ترین زیارتهای وارده

رسول خامه یار

مقدمه

خداوند متعال برای رشد و تعالی هر چه بیشتر انسان ها و سیر تکاملی آنان، اولیاء، پیشوایان و امامان معصوم را اسوه و الگوی آنها قرار داده است.
یکی از مهمترین بهره مندی از این الگوهای تربیتی و انسانی، زیارت مضجع، قبور شریف و بقاع متبرکه آنان است و خداوند در زیارت آنها فضیلت و اجر و پاداش بسیاری قرار داده است. یکی از مقرب ترین این اولیاء و ائمه معصومین، حضرت سیدالشهداء امام حسین (علیه السلام) است. اجر و فضیلت زیارت امام حسین (علیه السلام) با توجه به احادیث و روایات پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه هدی (علیهم السلام)، از اندازه و شمارش فراتر است و پاداش آن در روایات و احادیث چنین بیان شده است:
برابر با انجام فریضه حج و عمره و پیکار و جهاد در راه خدا و حتی افضل از آن است.
افزایش طول عمر، سلامتی جسم و مال و روزی است.
از بین رفتن غم و اندوه و راحتی جان کندن و بر طرف شدن هول و وحشت قبر است.
قرار گرفتن در میان فرشتگان از هنگام عزیمت به سوی مرقد شریف امام (علیه السلام) تا هنگام بازگشت به منزل و کاشانه.
برخورداری از دعای خیر ائمه طاهرین (علیهم السلام) است.
زیارت امام حسین (علیه السلام) در واقع عرض ارادت و توسل در امور دنیا و آخرت به حضرت ایشان است، انسان ها با این زیارت انس و قربت دیرینه ای را در هر روز هفته و هر ماه سال و در هر مناسبت با واژه های تقوی و خلوص برقرار می نمایند و با زمزمه هایی عاشقانه در محضر حضرت حق به آستان ربوی خداوند متعال بیش از بیش تقرب می جویند.
زیارت برائت از کافران و حاکمان ظالم و ستم (یزیدیان و بنی امیه پیروان آنان) است.
زیارت ارج نهادن به احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر است همان گونه که حضرت سید الشهداء (علیه السلام) خود به این مسأله اشاره نمود.
ارید ان امر بالمعروف و انهی عن المنکر و اسیر بسیره جدی و أبی علی بن أبی طالب (علیه السلام)(1).
می خواهم امر به معروف و نهی از منکر نمایم و به سیره و روش جدم (رسول الله) و پدرم علی بن أبی طالب عمل نمایم.
زیارت امام حسین (علیه السلام)، یعنی مرگ مردان خدا را سعادت دیدن همان گونه که ایشان فرمودند: انی لا اری الموت الاسعاده و الحیوه مع الظالمین الا بر ما(2).
من مرگ را جز خوشبختی و سعادت و زندگی با ستم گران را جز دلت نمی بینم.
امید است این مجموعه باعث اشتیاق بیش از پیش ما به زیارت آن حضرت باشد و زیارت ما مورد قبول درگاه خداوند قرار گیرد. انشاء الله
مؤلف

بخش اول : فضیلت زیارت امام حسین (علیه السلام) در اوقات عام

حکم و عطای خداوند

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) فی حدیث طویل: ان جبرئیل (علیه السلام) قال له بعد ذکر بعض ما یجری علی الحسین (علیه السلام) فی الطف و أنه یدفن و یجعل له رسم، قال: و تحفه ملائکه من کل سماء ألف ملک فی کل یوم و لیله، و یصلون علیه، و یسبحون الله عنده، و یستغفرون الله لزواره، و یکتبون اسماء من یأتیه زائراً من أمتک متقرباً الی الله تعالی و الیک بذلک، و أسماء آبائهم و عشائرهم و بلدانهم، و یوسمون فی و جوههم بمیسم نور عرض الله: هذا زائر قبر خیر الشهداء و ابن خیر الأنبیاء. فاذا کان یوم القیام سطع فی و جوههم من اثر ذلک المیسم نور تغشی منه الأبصار، یدل علیهم و یعرفون به. و کأنی بک یا محمد بینی و بین میکائیل و علی (علیه السلام) أمامنا، و معنا من ملائکه الله ما لا یحصی عدده، و نحن نلتقط من ذلک المیسم فی وجهه من بین الخلائق، حتی ینجیهم الله من هول ذلک الیوم و شدائده، و ذلک حکم الله و عطاؤه لمن زار قبرک یا محمد او قبر اخیک او قبر سبطیم ک، لا یرید به غیر الله جل و عز(3).
پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در حدیثی طولانی فرمود جبرئیل (علیه السلام) به او درباره برخی از آنچه را که بر امام حسین (علیه السلام). در طف خواهد گذشت، به مواردی اشاره کرد و گفت: او دفن می شود و نام او می ماند و گفت: هزار فرشته از هر آسمان در روز و شب (قبر) او را در بر خواهند گرفت، و بر او نماز خواهند گذاشت و خداوند سبحان را نزد او تسبیح می گویند و برای زائران او آمرزش می طلبند و نام های زائران امت تو را که به زیارت او می آیند می نویسند و از آنان نزد خداوند متعال تقرب می جویند. همچنین نام پدرانشان و خاندانشان و شهرهایشان را می نویسند و نشانه هایی در چهره هایشان از نور عرش خداوند متعال نمایان می گردد که؛ این زائر قبر برترین شهدا و فرزند بهترین پیامبران است و این نشان نور در روز قیامت به گونه ای جلوه گری خواهد کرد که چشم ها را خیره می کند و این گونه آنان نشان خواهند شد و نزد دیگران معرفی می شوند. و گویا تو ای محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) میان من و میکائیل هستی و علی (علیه السلام) در پیشاپیش ما است و فرشتگان بی شمار خداوند همراه ما هستند و ما آن نشان نور را در چهره هایی از مردم می بینیم تا بدینوسیله خداوند آنان را از اضطراب و سختی ها برهاند. و آن حکم خداوند و عطای او به زائران قبر تو ای محمد و قبر برادرت (علی (علیه السلام)) و قبر دو فرزندت (حسین و حسین (علیهم السلام)) و خداوند تبارک و تعالی به جز آن راضی نمی گردد.