فهرست کتاب


با امام در میهمانی خدا

احمد ضرابی

جدول مراقبه: استغفار

چنانچه مایل هستید حداقل یکی از توصیه های فوق را در ایام معنوی این ماه مبارک به منظور خود سازی عملی سازید. شماره توصیه انتخابی خود را در جدول زیر و در هر روزی که توفیق اجرای آن را یافتید برای خود علامت مثبتی () مقابل همان روز ثبت نمایید.
صفحه 57

15 - سجده طولانی

متن: و ظهورکم ثقیله من اوزارکم فخففوا عنها بطول سجودکم و اعلموا ان الله تعالی ذکره اقسم بعزته ان لا یعذب المصلمین و الساجدین و ان لا یروعهم بالنار یوم یقوم الناس لرب العالمین.
ترجمه: ای مردم پشت شما از وزر و وبال بد اعمالتان سنگین شده است پس با سجده های طولانی خود، آنها را سبک کنید و بدانید که خدای عزو جل به عزت و جلالش قسم یاد فرموده که نمازگزاران و سجده کنندگان را عذاب نکند و آنها را در روز قیامت به نعره جهنم نترساند.
طول سجده، از سنت و سیره اوابین و نشان بندگی بر پیشانیهای به خاک ساییده، و زینت پر تلألؤ سیمای بهشتیان در آخرت است. برای آنان که معرفت و انس و محبت به ذات مقدس رب العالمین قلوبشان را به خود متوجه ساخته، این اعمال زحمت و مشقت ندارد و موجب ملالت نخواهد شد:
از بعضی اهل ذکر و معرفت منقول است که در هر شب و روزی، یک مرتبه در سجده رفتن و بسیار گفتن: لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین(58)، برای ترقیات روحی خوب است.
و از بعضی سالکان راه آخرت نقل فرموده که چون از حضرت استاد خود فایده این عمل را شنید، در هر شب و روزی، یک مرتبه سجده می رفت و هزار مرتبه، این ذکر شریف را می گفت، و از بعض دیگر نقل نموده که سه هزار مرتبه می گفت.
و از حضرت زین العابدین، سید الساجدین علی بن الحسین - سلام الله علیهما - منقول است که سنگ خشن زبری را ملاحظه فرمود، سر مبارک را بر آن نهاد و سجده نمود و گریه کرد و هزار مرتبه گفت:
لا اله الا الله حقا حقاً؛ لا اله الا الله تعبداً و رقاً؛ لا اله الا الله ایماناً و تصدیقاً.
و سجده های طولانی حضرت مولای ما، موسی بن جعفر - علیهما السلام - معروف است.(59)
در حدیث شریف امام صادق، (علیه السلام)، می فرماید:
به خدا قسم، زیان نبیند کسی که حقیقت سجده را به جای آورد، و لو در عمر یک مرتبه، و روی رستگاری نبیند کسی که در این حال، که ترک غیر است، با حق خلوت کند، ولی شبیه به خدعه کنندگان باشد که صورتاً در خلوت و انس است ولی حقیقتاً غافل از حق و از آنچه خدای تعالی برای ساجدان مهیا فرموده که آن انس با حق است در این عالم، و راحت است در آن عالم(60).
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در تعلیم مرد عربی که آرزوی محشور شدن با حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) را داشت فرمودند: اگر می خواهی با من محشور شوی راهش این است که سجده هایت را طولانی کنی.

توصیه های عملی:

1 - طولانی تر نمودن سجده های شکر بعد از نمازهای واجب
2 - در ساعاتی که آمادگی قلبی و فکری وجود دارد، مبادرت نمودن به ذکر یونسیه در سجده لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین، و ذکر لا اله الا الله حقاً حقاً....
3 - توجه و تأمل در حقیقت سجده و اسرار آن و مطالعه کتبی که در این زمینه تحقیقات خوبی ارائه نموده اند.