ایام در نگاه امام (قدس سره)

نویسنده : مرکز تحقیقات اسلامی

مقدمه

با گذر زمان ، انسانهایی بر تارک تاریخ می درخشند که اندیشه پرفروغشان، حیات بشری را روشنی و ایمان استوارشان، جان آدمیان را گرمی می بخشد. طایر قدسی افکارشان، زمان و مکان را در می نوردد و عنقای تیزپرواز کلامشان در روح و روان نسل ها آشیان می کند. گذشت ایام، غبار نسیان بر آرمان بلندشان نمی نشاند و نیرنگ شب پرستان از درخشش رخسار تابنده شان نمی کاهد.اینان، برای همیشه زنده اند و سخنان روشنگرشان همواره در گوش جان صالحان طنین انداز، هر چند از عالم خاکی رخت بربندند و افلاک نشین شوند. ارج و منزلت سترگشان روز افزون و آوازه نیکشان مستدام باد.
پیشانی سپاس برآستان خداوند سبحان می ساییم که در عصر یکی از این انسانهای آسمانی قرارمان داد؛ عبد صالح و روح خدا که با دم مسیحایی اش روح استقلال و آزادی را در کالبد ملت مسلمان ایران دمید و با توکل بر لطف بیکران پروردگار و همراهی مردان و زنان ایثارگر، معجزه قرن و مردمی ترین انقلاب را آفرید و بنای رفیع جمهوری اسلامی را بنیان نهاد؛ شخصیت کم نظیری که مجاهدت خستگی ناپذیر، نه تنها بر بلندای استوار فقه و حکمت و اخلاق و عرفان ایستاد، که فرهنگ و اقتصاد و سیاست و حکمت اسلامی را از پس قرن ها انزوا به عرصه اجتماع آورد و عینیت بخشید. خداوند متعال با اجداد و اولیای طاهرینش محشور گرداند.
پاسداشت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین دستاورد و گران بهاترین یادگار امام خمینی قدس سره، جز بار رویکرد هوشیارانه و عمل تولد احیاگر اسلام ناب محمدی که رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیة الله خامنه ای، آن را به حق، سال امام خمینی نام نهاده است، سخت نیازمندیم که در اندیشه های ناب و سخنان حکیمانه حضرتش ژرف بیندیشیم و عملکرد خویش را با آنها بسنجیم و مطابقت دهیم.
کتابی که پیش رو دارید، گزیده ای از سخنان معمار بزرگ انقلاب اسلامی است که به مناسبت های گوناگون بیان شده است. گردآورندگان این مجموعه تلاش کرده اند که رساترین، شیواترین و کوتاه ترین سخنان انتخاب و آورده شود. این سخنان در دو بخش مناسبت های شمسی و قمری سامان یافته و برای آشنایی بیشتر خوانندگان گرامی، اشارتی کوتاه نیز درباره هر مناسبت آمده است. مأخذ اصلی این مجموعه، صحیفه نور است که در پایان هر سخن، تنها شماره اصلی جلد و صفحه آن درج شده است. در مواردی که از مأخذ دیگر بهره گرفته ایم، نام آن را نیز آورده ایم.
در پایان، امید داریم این سخنان نورانی، راهنمای ره پویان راه ولایت و شیفتگان سیره امام خمینی قدس سره باشد و از خداوند متعال می خواهیم، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تا ظهور واپسین ذخیره اش، حضرت مهدی (عج الله تعالی فرجه شریف) نگاه دارد و به دست با کفایت حضرتش بسپارد، ان شاءالله.
معاونت تحقیقات بنیادین مرکز تحقیقات اسلامی

مناسبتهای شمسی

1 فروردین: عید نوروز

امیرمؤمنان علی علیه السلام می فرماید: هر روزی که در آن، نافرمانی و معصیت خدا نشود، آن روز، عید است. عید ملی و باستانی نوروز، نخستین روز از سال شمسی و آغاز فصل بهار است.
خدایا ما را در این سال نو از این حالی که داریم عوض کن، ما گرفتار هواهای نفسانی هستیم و تو می دانی، و تو می توانی ما را نجات بدهی.
صحیفه نور جلد 19،ص 283
تحویل حال الی احسن حال این است که انشاءالله در این سال نو ما تغییرات روحی بدهیم یعنی واقعاً تحول بر ایمان حاصل بشود و او به این است که همان طوری که سیره انبیاء از اول تا آخر بوده است که جنگ و صلحشان برای خدا بوده است...
صحیفه نور جلد 21، ص 106
از آداب امروز روزه گرفتن است، از آداب امروز دعا کردن است، نماز خواندن است و این به ما می فهماند که ملتی بخواهد به راه راست برود و بخواهد استقلال خودش را، آزادی خودش را بخواهد حفظ کند باید در عیدش و در غیر عیدش تذکر داشته باشد، ذکر خدا بکند.
صحیفه نور جلد 17،ص 215