فهرست کتاب


آداب و مستحبات نماز

عباس عزیزی‏

اوقات فضیلت نماز

1 - وقت فضیلت نماز صبح از اول سپیده صبح تا پایدار شدن سرخی مشرقی است.
2 - وقت فضیلت نماز ظهر از نیمروز تا رسیدن سایه شاخص به اندازه خود می باشد.
3 - وقت فضیلت نماز عصر از هنگام رسیدن سایه شخص به اندازه 4 قدم (7/4 شاخص) تا رسیدن سایه شخص یا شاخص به دو برابر خود است.
4 - وقت فضیلت نماز مغرب از اول مغرب تا رفتن شفق (سرخی مغربی) می باشد.
5 - وقت فضیلت نماز عشاء از اول رفتن شفق تا یک سوم از شب است.(24)
رسول اکرم می فرماید، خداوند متعال فرمود: من تعهدی نسبت به بنده ام دارم که اگر نماز را در وقتش به پا دارد او را عذاب نکنم و بدون حساب او را به بهشت ببرم(25).
امام صادق (علیه السلام) فرمود: هنگامی که بنده ای سر وقت به نماز بایستد و مراقب آن باشد، پاره ای نور سفید بالا می رود و می گوید: تو مرا حفظ کردی، خدا تو را حفظ کند. ولی وقتی نماز را در وقتش نخواند و مراقب آن نباشد، آن نماز به صورت لکه سیاه و تاریکی برمی گردد و می گوید: مرا ضایع کردی، خدا تو را ضایع نماید(26).
از عایشه نقل شده است: بارها اتفاق افتاد که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) با ما مشغول صحبت بود، هنگامی که وقت نماز می رسید، چنان مشغول و متوجه عظمت خدا می شد، گویا هرگز ما را نمی شناسد و ما هم او را نمی شناسیم(27).
امام صادق (علیه السلام) فرمود: وقتی که نماز واجب می خوانی، آن را در وقت خودش چنان بخوان که گویا دیگر هرگز به نماز موفق نمی شوی(28).

5 - نماز در مکان های مقدس

قال رسول الله (صلی الله علیه آله و سلم): جعلت لی الارض مسجدا و طهورا:
زمین برای من سجده گاه و پاک کننده قرار داده شده است.
(وسائل الشیعه، ج 3، ص 593)
نماز در مکانهای مقدس، مانند مسجد الحرام، مسجد النبی و مساجد دیگر و در حرم حضرت علی (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) و مکانهای مقدس دیگر، بر کمال و ارزش نماز می افزاید و در روایات آمده است که نماز در این مکانها ثواب دارد.

نماز در مسجدالحرام

امام باقر (علیه السلام) فرمود: یک نماز در مسجدالحرام ثوابش از یکصد هزار نماز در مساجد دیگر افزونتر خواهد بود(29).
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر کس هفت بار به دور این خانه طواف کند و دو رکعت نماز طواف را بخوبی انجام دهد، گناهان او آمرزیده شود(30).