فهرست کتاب


آداب و مستحبات نماز

عباس عزیزی‏

4 - نماز اول وقت

قال الصادق (علیه السلام): امتحنوا شیعتنا عند مواقیت الصلوة کیف محافظتهم علیها
شیعیان ما را در اوقات نماز آزمایش کنید، که چگونه بر خواندن نماز در موعد مقرر محافظت می کنند.
(سفینة البحار، باب الصلوة)
مستحب است انسان نماز را در اول وقت آن بخواند که راجع به آن خیلی سفارش شده و هرچه به اول وقت نزدیکتر باشد بهتر است، مگر آنکه تأخیر آن از جهتی بهتر باشد، مثلا صبر کند نماز را به جماعت بخواند(23).

اوقات فضیلت نماز

1 - وقت فضیلت نماز صبح از اول سپیده صبح تا پایدار شدن سرخی مشرقی است.
2 - وقت فضیلت نماز ظهر از نیمروز تا رسیدن سایه شاخص به اندازه خود می باشد.
3 - وقت فضیلت نماز عصر از هنگام رسیدن سایه شخص به اندازه 4 قدم (7/4 شاخص) تا رسیدن سایه شخص یا شاخص به دو برابر خود است.
4 - وقت فضیلت نماز مغرب از اول مغرب تا رفتن شفق (سرخی مغربی) می باشد.
5 - وقت فضیلت نماز عشاء از اول رفتن شفق تا یک سوم از شب است.(24)
رسول اکرم می فرماید، خداوند متعال فرمود: من تعهدی نسبت به بنده ام دارم که اگر نماز را در وقتش به پا دارد او را عذاب نکنم و بدون حساب او را به بهشت ببرم(25).
امام صادق (علیه السلام) فرمود: هنگامی که بنده ای سر وقت به نماز بایستد و مراقب آن باشد، پاره ای نور سفید بالا می رود و می گوید: تو مرا حفظ کردی، خدا تو را حفظ کند. ولی وقتی نماز را در وقتش نخواند و مراقب آن نباشد، آن نماز به صورت لکه سیاه و تاریکی برمی گردد و می گوید: مرا ضایع کردی، خدا تو را ضایع نماید(26).
از عایشه نقل شده است: بارها اتفاق افتاد که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) با ما مشغول صحبت بود، هنگامی که وقت نماز می رسید، چنان مشغول و متوجه عظمت خدا می شد، گویا هرگز ما را نمی شناسد و ما هم او را نمی شناسیم(27).
امام صادق (علیه السلام) فرمود: وقتی که نماز واجب می خوانی، آن را در وقت خودش چنان بخوان که گویا دیگر هرگز به نماز موفق نمی شوی(28).

5 - نماز در مکان های مقدس

قال رسول الله (صلی الله علیه آله و سلم): جعلت لی الارض مسجدا و طهورا:
زمین برای من سجده گاه و پاک کننده قرار داده شده است.
(وسائل الشیعه، ج 3، ص 593)
نماز در مکانهای مقدس، مانند مسجد الحرام، مسجد النبی و مساجد دیگر و در حرم حضرت علی (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) و مکانهای مقدس دیگر، بر کمال و ارزش نماز می افزاید و در روایات آمده است که نماز در این مکانها ثواب دارد.