فهرست کتاب


چشمه سار حکمت در 800 موضوع در 800 حدیث

همت سهراب پور

454 - شرافت دانش

قال علی (علیه السلام): کفی بالعلم شرفاً ان یدعیه من لا یحسنه و یفرح اذا نسب الیه و کفی بالجهل ذماً ان یبرء منه هو فیه.(440)
امام علی (علیه السلام): این شرافت برای دانش کافی است که هر کس آن را بخوبی نداند مدعی داشتن آن می شود و هنگامی که او را به دانش نسبت دهند و دانشمندش خوانند، خوشحال گردد و در مذمت نادانی کافی است که نادان از نادانی خود را بری و بیزار می داند.

455 - شریعت کامل

قال النبی (صل الله علیه و آله) ما من عمل یقربکم من النار الا و قد نباتکم به و نهیتکم عنه و ما من عمل یقربکم الی الجنة الا وقد نباتکم به و امرتکم.(441)
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله): هیچ عملی که موجب نزدیکی شما به آتش باشد نیست بجز آنکه من آگاهتان کرده و شما را از آن باز داشته ام و هیچ کاری که سبب نزدیکی شما به بهشت گردد نیست مگر آنکه شما را با خبر ساخته و به انجام آن فرمانتان داده ام.

456 - شفا در حرام

عن ام سلمة، قالت: نبذت نبیذاً فی کوز فدخل رسول الله (صلی الله علیه و آله) و هو یغلی، فقال: ما هذا؟ قلت اشتکت ابنة لی فصنعت لها هذا، فقال رسول الله (صلی الله علیه و آله): ان الله لم یجعل شفاء کم فیما حرم علیکم.(442)
ام سلمه می گوید: مقداری نبیذ (شراب حاصل از خرما یا کشمش) را در کوزه ریخته بودم و آن می جوشید. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) وارد شده و فرمود: این چیست؟ عرض کردم: دخترم بیمار است و این را برای او می سازم. فرمود: خدای تعالی در چیز حرام شفا قرار نداده است.