فهرست کتاب


چشمه سار حکمت در 800 موضوع در 800 حدیث

همت سهراب پور

پیشگفتار

احادیث و سخنان گران سنگ پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و نیز اهل بیت (علیه السلام) که از منبع دانش الهی و آیات قرآنی نشات گرفته، همانند سیره و روش زندگی درخشان آنان، هدایتگر انسانهای حق طلب در عرصه های مختلف حیات فردی و اجتماعی می باشد کلامکم نور و امرکم رشد آنچه در قرآن کریم آمده با شرح و تفصیل بیشتری در کلام معصومین (علیه السلام) وارد شده است به گونه ای که کلام پیامبر (صلی الله علیه و آله) و اهل بیت (علیه السلام) را می توان مفسر و مبین کتاب الهی دانست و به همین دلیل پیامبر گرامی اسلام در اواخر عمر پر برکت خویش ما را به پیروی از ثقل اکبر و ثقل کبیر که همان قرآن و عترت است توصیه فرموده و آن را تا ابد حقیقتی تفکیک ناپذیر معرفی کرده است.
آنچه پیش روی دارید مجموعه ای از سخنان معصومین (علیه السلام) است که در موضوعات گوناگون اعتقادی، عرفانی، اخلاقی، بهداشتی، سیاسی، اجتماعی و... از منابع حدیثی گرد آوری شده و به منظور آشنایی با فرهنگ اهل بیت (علیه السلام) و نیز استفاده عملی از آنها در عرصه های مختلف زندگی در اختیار خوانندگان قرار می گیرد. از آنجا که نوعاً کتابهای حدیثی در مجلدات زیادی چاپ و منتشر می شود که بعضاً به دهها جلد نیز می رسد و ممکن است برخی از مشتاقین بضاعت مالی برای تهیه و خرید همه آنها را نداشته و یا حوصله ی مطالعه ی همه احادیث را نداشته باشند، نویسنده را بر آن داشت تا با ورود به بوستان احادیث پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و اهل بیت عصمت (علیه السلام)، گلهای معطری را چیده و به علاقه مندان تقدیم نماید.
بی شک گردآوری مجموعه ای حدیثی به سبک حاضر، همراه با تنظیم الفبایی که راه استفاده از آن را برای خوانندگان آسان تر می کند، می تواند فوائد گوناگونی از قبیل: استفاده احادیث در مراسم صبحگاه نیروهای مسلح، قرائت در آغاز جلسات هفتگی یا ماهانه، استفاده ائمه جماعت در بین الصلوتین، نصب در تابلوهای اعلانات ادارات و مراکز آموزشی تحت حدیث روز یا حدیث هفته و... داشته باشد.
شایان ذکر است که در این مجموعه حدیثی سعی شده احادیثی که در بر دارنده ی پیامهای فرهنگی و معنوی بیشتری باشد و نیز احادیثی که بیشتر با زندگی مردم سروکار دارد استفاده شود از احادیثی که سند آنها ضعیف و یا احیاناً جزء احادیث متشابه می باشد، پرهیز گردیده است.
امید آنکه مورد استفاده همگان قرار گیرد و مشعل راهمان در مسیر پر فراز و فرود زندگی باشد.(ان شاءالله).

1 - آتش افروخته

قال علی (علیه السلام): الغضب نار موقدة من کظمه اطفاها و من اطلقه کان اول محترق بها.(1)
امام علی (علیه السلام): خشم آتشی است، افروخته. هر که آن را فرو خورد آن آتش را خاموش کرده و هر که رهایش کند، اول کسی است که به آن می سوزد.

2 - آدم بزرگ

قال علی (علیه السلام): ذو الشرف لاتبطره منزلة نالها و ان عظمت کالجبل الذی لا تزعزمه الریاح و الدنی تبطره ادنی منزلة کالکلا الذی یحرکه مر النسیم.(2)
آدم بزرگ به هر مقامی، هر چند بزرگ برسد، سرمست نمی شود؛ مانند کوهی که هیچ بادی آن را به لرزه در نمی آورد؛ اما آدم فرومایه با دست یافتن به کمترین مقام، سرمست می شود؛ همانند بوته ی علفی که وزش نسیمی آن را می جنباند.