فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

مرحله پنجم عملیات

مرحله پنجم در شب چهارشنبه 3/1/1367 و در خجسته سالگرد ولادت امام چهارم (علیه السلام) آغاز شد.
در این مرحله حماسه آفرینان بسیجی و پاسدار، به دشمن حمله کردند تا به جنایت بعثیها در بمباران شیمیایی شهر حلبچه پاسخ گویند. در این عملیات که در محور خرمال به سید صادق در استان سلیمانیه انجام شد، 19 ارتفاع حساس منطقه، از جمله ارتفاع 1058 (وریشن) مشرف بر شهر سید صادق و چندین روستای دیگر استان سلیمانیه آزاد شد. در جریان این نبرد پیروز، تیپ 95 پیاده، تیپ کماندویی سپاه پنجم، 2 گردان از تیپ 80 زرهی لشکر 17 و 2 گردان از تیپ 46 زرهی لشکر 12 ارتش عراق به میزان 100% متلاشی گردیدند و به تیپ 25 مکانیزه دشمن نیز به میزان 30% تلفات و ضایعاتی وارد شد.
همچنین بیش از 30 دستگاه تانک و دهها دستگاه نفربر زرهی و انواع خودروی دشمن منهدم گردید و مقادیر قابل توجهی ادوات زرهی و تجهیزات مکانیزه دشمن سالم به غنیمت رزمندگان اسلام در آمد.
با پایان یافتن مرحله پنجم عملیات والفجر 10، شمار کشته و زخمیهای دشمن از آغاز این عملیات به بیش از 11000 تن و تعداد اسرای آنها به بیش از 4400 تن رسید.
همچنین در این مرحله یک فروند هواپیما و یک فروند بال گردان ارتش عراق سرنگون شد. در طی این عملیات، 5 شهر عراق و 120 روستای این کشور به تصرف رزمندگان اسلام در آمد و شهر نوسود نیز از لوث وجود دشمن بعثی پاکسازی شد.

پیام امام خمینی (ره) به مناسبت عملیات والفجر10

امام (ره) در پاسخ به نامه فرمانده کل سپاه پاسداران چنین اظهار فرمودند:(280)
... اخبار پیروزیها و حماسه های دلاوران اسلام نه تنها دل ملت ما، که قلب همه مستضعفان و محرومان را شادمان نمود و صدام و عفلقیان و حامیان و اربابان او خصوصاً آمریکا و اسرائیل را عزادار کرد. سلام خالصانه مرا به همه فرماندهان عزیز و شجاع و رزمندگان ظفرمند پیروز سپاه و بسیج و ارتش و هوانیروز و نیروی هوایی و جهادگران دلاور و گمنام و امدادگران و کلیه نیروهای مردمی و کرد ابلاغ کنید و سلام و تشکر ملت ایران را به مردم شهرهای آزاد شده عراقی که بدون اینکه حتی یک گلوله هم به طرف آنان و شهرهای آنان شلیک شود، با آغوش باز و فریاد الله اکبر از رزمندگان ما استقبال نمودند، برسانید و به آنها بگویید که می بینید صدام چگونه دیوانه وار شما و شهرهایتان را بمباران خوشه ای و شیمیایی می کند، خواهیم دید که جهانخواران چگونه در تبلیغات مسموم خود از کنار این پیروزیهای بزرگ و جنایات صدام خواهند گذشت...

ارتحال حجه الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی: 25 اسفند 1373

بسم الله الرحمن الرحیم
فرزندم عزیزم احمد حفظه الله تعالی و ایده
از آنجا که شما را بحمد الله در مسائل سیاسی و اجتماعی صاحب نظر می دانم و در تماس فراز و نشیب ها در کنار من بوده ای و هستی و با صداقت و کیاست، امور سیاسی و اجتماعی اینجانب را متصدی هستی. لهذا شما را برای تنظیم و تدوین کلیه مسایل مربوط به خود - که بسا در رسانه های گروهی اختلاف و اشتباهاتی رخ داده است - انتخاب می نمایم و از خداوند متعال که حاضر و ناظر است، توفیقات شما را خواستارم امید است با صرف وقت و دقت نظر این امر را به پایان برسانی.(281)
و السلام علیکم.
روح الله الموسوی الخمینی
سید احمد در 24 اسفند 1324 شمسی در بیت علم و عرفان و فضیلت و جهاد، در قم، پا به عرصه وجود نهاد.(282) پدرش مجتهد برجسته ای بود که مجلس درس فقه و اصول و فلسفه و عرفان او محفل انس فرهیختگانی چون شهید مطهری بود.
سید احمد در دامان مادری پرورش می یابد که به حق او را باید بانوی بزرگ انقلاب اسلامی و اسوه صبر و استقامت لب داد.
دوره های تحصیلی ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود به پایان رساند. سالهای پایانی دوران دبیرستان وی مصادف با قیام خونین پانزده خرداد 1342، به رهبری پدر بزرگوارش شد.
دوران حیات پربار وی را یم توان به دو بخش علمی و سیاسی تقسیم کرد: