فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

مرحله سوم عملیات

در بامداد پنج شنبه 27/12/1366، آغاز و مدافعان مهین اسلامی پس از عبور رودخانه های خروشان سیروان، زیمکان و آب لیله، مواضع، پایگاهها و استحکامات دشمن را در سلسله ارتفاعات بالمبو و گزیل و بیش از 24 ارتفاع دیگر در جنوب استان سلیمانیه عراق در هم کوبیدند و بر بیش از 90 روستای منطقه عمومی حلبچه تسلط پیدا کردند و روستاهای حد فاصل شهر دو جیله و دریاچه دربندیخان عراق آزاد شد و نیروی دریایی سپاه با استقرار در شرق دریاچه، تحرکات دشمن در آن سوی دریاچه را زیر نظر گرفت و پیشروی به سوی شهر حلبچه از چندین جناح ادامه، و این شهر به محاصره درآمد و سرانجام رزم آوران اسلام موفق شدند، در زیر بمبارانهای شدید هوایی و شیمیایی دشمن، شهر 70 هزار نفری حلبچه را آزاد نمایند.

مرحله چهارم عملیات

این مرحله از نیمه شب پنج شنبه 27/12/1366، آغاز و رزمندگان اسلام، پس از تثبیت مناطق آزاد شده، موفق شدند شهر مرزی و کردنشین نو سود را که بیش از 7 سال زیر سلطه دشمن قرار داشت و بغداد آن را به عنوان پایگاهی برای ضد انقلابیون و منافقین وابسته تبدیل کرده بود، از تیر رس دشمن خارج سازند.
با استقرار کامل نیروها در شهر نوسود موفق شدند دو شهر نظامی "طویله و بیاره" و بیش از 8 روستای اطراف آن در نزدیکی نوار مرزی را آزاد کنند.
دشمن در روز جمعه 28/12/1366، در محورهای شمالی عملیات والفجر 10 اقدام با پاتک کرد که با هوشیاری و آمادگی رزمندگان اسلام دفع شد و دشمن پس از بجای گذاشتن دهها کشته، زخمی و اسیر، ناگزیر به عقب نشینی شد و حتی مواضع قبلی خود را نیز از دست داد.

مرحله پنجم عملیات

مرحله پنجم در شب چهارشنبه 3/1/1367 و در خجسته سالگرد ولادت امام چهارم (علیه السلام) آغاز شد.
در این مرحله حماسه آفرینان بسیجی و پاسدار، به دشمن حمله کردند تا به جنایت بعثیها در بمباران شیمیایی شهر حلبچه پاسخ گویند. در این عملیات که در محور خرمال به سید صادق در استان سلیمانیه انجام شد، 19 ارتفاع حساس منطقه، از جمله ارتفاع 1058 (وریشن) مشرف بر شهر سید صادق و چندین روستای دیگر استان سلیمانیه آزاد شد. در جریان این نبرد پیروز، تیپ 95 پیاده، تیپ کماندویی سپاه پنجم، 2 گردان از تیپ 80 زرهی لشکر 17 و 2 گردان از تیپ 46 زرهی لشکر 12 ارتش عراق به میزان 100% متلاشی گردیدند و به تیپ 25 مکانیزه دشمن نیز به میزان 30% تلفات و ضایعاتی وارد شد.
همچنین بیش از 30 دستگاه تانک و دهها دستگاه نفربر زرهی و انواع خودروی دشمن منهدم گردید و مقادیر قابل توجهی ادوات زرهی و تجهیزات مکانیزه دشمن سالم به غنیمت رزمندگان اسلام در آمد.
با پایان یافتن مرحله پنجم عملیات والفجر 10، شمار کشته و زخمیهای دشمن از آغاز این عملیات به بیش از 11000 تن و تعداد اسرای آنها به بیش از 4400 تن رسید.
همچنین در این مرحله یک فروند هواپیما و یک فروند بال گردان ارتش عراق سرنگون شد. در طی این عملیات، 5 شهر عراق و 120 روستای این کشور به تصرف رزمندگان اسلام در آمد و شهر نوسود نیز از لوث وجود دشمن بعثی پاکسازی شد.