فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

مرحله اول عملیات

مرحله اول عملیات در ساعت 20:23 روز 25 اسفند 1366، با رمز یا رسول الله، یا رسول الله در 30 کیلومتری عمق خاک عراق در منطقه عمومی خرمال، آغاز و رزمندگان اسلام پس از عبور از موانع سخت و ایذایی دشمن موفق شدند حدود 20 روستا واقع در شمال و جنوب و غرب شهر خرمال را آزاد نمایند.
و روز بعد موفق شدند مقاومت نیروهای دشمن را بسختی در هم شکسته و پیروزمندانه وارد شهر خرمال عراق شوند و شهر را کاملاً پاکسازی نمایند. در مبدأ ورودی شهر گروهی از مردم به استقبال رزمندگان اسلام آمدند.
قابل ذکر است که نیروهای جهادگر با احداث جاده های مناسب در ارتفاعات سر به فلک کشیده و زدن پلهای حیاتی، نقش مهمی در تسریع حرکت نیروهای عمل کننده ایفا کردند، تا جایی که اسرای عراقی عملیات والفجر 10 از سرعت عمل نیروهای عمل کننده در این منطقه صعب العبور ابراز شگفتی می کردند. سرهنگ پیاده کوکب محمد امین از تیپ کامندویی لشکر 34 عراق می گوید: با وجود موانع سخت و طبیعی و ایذایی، در ذهن ما خطور نمی کرد که رزمندگان اسلام بتوانند به ما نزدیک شوند، از این رو ما زمانی از آغاز عملیات با خبر شدیم که در محاصره کامل قرار داشتیم.
با گذشت ساعتها از آغاز عملیات و تصرف شهر خرمال و دهها روستا در استان سلیمانیه، طارق عزیز وزیر امور خارجه عراق طی مصاحبه ای در لندن اعلام کرد: اخبار مربوط به عملیات ایران در جبهه ها تنها یک شایعه است.

مرحله دوم عملیات

بعدازظهر چهارشنبه 26/12/1366، دلیر مردان سپاه در این مرحله با پیشروی در غرب شهر خرمال، روستاهای تپه کلاری، حاجی رقه، تپه توکه، کپه کول و... را توانستند، آزاد کنند. با آزادسازی این روستاها ارتباط شمال و جنوب استان سلیمانیه قطع شد و شهر مهم دو جیله و بیش از 20 روستای اطراف آن آزاد شد.

مرحله سوم عملیات

در بامداد پنج شنبه 27/12/1366، آغاز و مدافعان مهین اسلامی پس از عبور رودخانه های خروشان سیروان، زیمکان و آب لیله، مواضع، پایگاهها و استحکامات دشمن را در سلسله ارتفاعات بالمبو و گزیل و بیش از 24 ارتفاع دیگر در جنوب استان سلیمانیه عراق در هم کوبیدند و بر بیش از 90 روستای منطقه عمومی حلبچه تسلط پیدا کردند و روستاهای حد فاصل شهر دو جیله و دریاچه دربندیخان عراق آزاد شد و نیروی دریایی سپاه با استقرار در شرق دریاچه، تحرکات دشمن در آن سوی دریاچه را زیر نظر گرفت و پیشروی به سوی شهر حلبچه از چندین جناح ادامه، و این شهر به محاصره درآمد و سرانجام رزم آوران اسلام موفق شدند، در زیر بمبارانهای شدید هوایی و شیمیایی دشمن، شهر 70 هزار نفری حلبچه را آزاد نمایند.