فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

تشریح جزئیات انفجار

حجه الاسلام و المسلمین ناطق نوری وزیر کشور وقت در 25 اسفند 1363 ، در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کردند(275): بر اثر انفجار یک بمب 15 پوندی (در حدود 7 کیلوگرم) در صفوف نمازگزاران جمعه تهران تعداد 14 تن به شهادت رسیده و هشتاد و هشت نفر مجروح شده اند.
ایشان در تشریح این حادثه گفتند: از قبل صدام تهدید کرده بود که نماز جمعه شهرهای تهران، تبریز و اصفهان را مورد حمله قرار خواهد داد و نمازگزاران با علم و آگاهی از چنین تهدیدی روز جمعه پرشورتر از همیشه در صفوف نماز جمعه حاضر بودند و از سوی دیگر امام جمعه محترم تهران آقای خامنه ای رئیس جمهوری با احتمال خطر شرکت کردند، چرا که ایشان معمولاً دو هفته پی در پی تشریف نمی آوردند. ولی علیرغم تهدیدات صدام، ایشان تشریف آوردند و این پیوند و هماهنگی مردم با مسئولان را می رساند که در همه صحنه ها مانند جنگ در کنار هم هستند. ما می بینیم از اطرافی شهید مظلوم بهشتی و یا رئیس جمهور ما رجایی در کنار مردم کوچه و بازار به شهادت می رسند و نکته دوم این است که انسان هماهنگی بین ضد انقلاب و حکومت عفلقی عراق را در گذشته لمس و احساس می کرد. اما نه به این حد که روز جمعه احساس شد و این ارتباط تنگاتنگ بود که حکومت بغداد احتمال می داد که نمی تواند نماز جمعه را به وسیله موشک و یا بمباران بزند، چرا که هم پدافند هوشیارانه عمل می کند و هم نیروی هوایی حضور فعال دارد و به این ترتیب احتمال موفقیت نمی داد و روی این اصل با مزدوران داخل و ضد انقلاب عمل رذیلانه انفجار روز جمعه را هماهنگ کرد و ضد انقلاب، روز جمعه بمبی را در میان نمازگزاران عاشق، که احتمال خطر را می دادند، منفجر کردند که 14 نفر را به شهادت رساندند و 88 نفر را مجروح کردند. از این 88 نفر در حدود 40 نفر مجروح سرپایی بودند و بقیه بستری شدند. جالب اینکه با این هماهنگی ضد انقلاب داخل و بغداد این حادثه رخ داد، دیدیم مردم نه تنها صحنه را ترک نکردند بلکه با شور و هیجان فوق العاده و با شعاری که می دادند، ما به اینجا آمدیم، بهر شهادت ما را منقلب کردند و شاید در طول تاریخ سابقه نداشته باشد در اجتماعی هزاران نفر جمع شده باشند و انفجاری به این عظمت رخ دهد، این تعداد انسان را شهید و مجروح کند، اما مردم بمانند و خطیب خطبه را ادامه دهد و سخنرانی ادامه یابد. قراین در دست داریم که نشان می دهد کار، کار منافقین است و بغیر از آنها هم گروهک دیگری نمی تواند انجام دهد. البته ما پیش بینی می کنیم در اعلامیه هایشان این امر را انکار کنند و این جنایات را تکذیب کنند. اما به قراینی که در دست داریم، این جنایات کار منافقین است.

اسامی شهدای نماز جمعه(276)

اسامی 13 تن از شهدای نماز جمعه بدین ترتیب می باشد:
1- سید مهدی رضوی.
2- رجبعلی تایکانی.
3- محسن حاجی هاشم.
4- پرویز شعبانی.
5- عباسعلی رایگان.
6- زکریا قورچی بیگی.
7- مهدی ابراهیمی.
8- محمد غفاری.
9- مجتبی توانگر دهقان.
10- علی احمد پور فیروز آبادی.
11- محسن رهبری.
12- محسن ظهیری.
13- محمد برجسته.

تغییر تاریخ هجری به شاهنشاهی: 25 اسفند 1354

سالهای 1350 تا 1354، سخت ترین دوران برای نهضت اسلامی و نیروهای مبارز محسوب می شود، زیرا با اوجگیری نهضت، رژیم پهلوی خشونت بیشتری از خود نشان می داد و با اعمال تبعیدها، زندانهای بلند مدت، اعدامها و کشتارهای دسته جمعی، به جو وحشت و اختناق دامن می زد و برای خاموش کردن شعله های انقلاب و جلوگیری از نفوذ معنوی امام (ره)، نه تنها رساله عملیه و پیامها و هرگونه نوشتاری را که ارتباط با ایشان داشت، ممنوع کرد، بلکه بردن نام امام (ره) را جرمی نابخشودنی می شمرد. از سوی دیگر رژیم با انجام تبلیغات وسیع وانمود می کرد که ایران با رهبری شاه در آستانه تمدن بزرگ قرار گرفته است. در این راستا حزب رستاخیز تأسیس شد و رژیم که سالها سیستم دو حزبی را نردبان ترقی معرفی کرده بود، اینک در فضیلت تک حزبی، تبلیغات وسیع و دامنه داری می کرد. رهبر نهضت اسلامی به مناسبت سالگرد قیام 15 خرداد بیانیه ای صادر و ضمن تحریم عضویت در حزب رستاخیز، پرده از روی این بازی سیاسی و فریبکاری ها برداشتند و از حوزه قم خواستند که خاطره قیام 15 خرداد را باشکوه برگزار نماید.(277)
نظر به مخالفت این حزب با اسلام و مصالح ملت مسلمان ایران، شرکت در آن برای عموم ملت حرام و کمک به ظلم و استیصال مسلمین است، و مخالفت با آن از روشن ترین موارد نهی از منکر است...