فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

ب - مبارزات علیه استبداد داخلی

آیه الله کاشانی پس از پایان جنگ جهانی دوم، در فعالیتهای اجتماعی و مبارزات سیاسی فعالانه حضور یافت و در مقابل سیاست بازیهای قوام السلطنه - که با ایجاد حزب دموکرات و ائتلاف با حزب توده قدرت گرفته بود - قد علم کرد و بر خلاف خواسته دربار و قوام، مردم را به مبارزه دعوت کرد. در نتیجه در خرداد 1324، دستگیر و 22 ماه به بهجت آباد قزوین تبعید شد. در پی در گذشت آیه الله سید ابو الحسن اصفهانی، در مجلس ختم ایشان آیه الله سید محمد بهبهانی خواستار آزادی آیه الله کاشانی شد که بعد از مدتی، قوام با عزیمت ایشان به قزوین موافقت کرد.
در دی ماه همان سال، در دوره پانزدهم مجلس به نمایندگی انتخاب شد و بعد از نخست وزیری هژیر - که از سر سپردگان انگلیس و مأمور حل قضیه نفت بود - تظاهرات عظیمی را به راه انداخت. در این تظاهرات قشرهای مختلف به خصوص روحانیون، از جمله شهید نواب صفوی، حضور فعال داشتند.
هژیر که از این اقدام وحشت زده و به خشم آمده بود، دستور تیراندازی به سوی تظاهر کنندگان در مقابل مجلس شورای ملی را صادر کرد که عده ای از مردم کشته و مجروح شدند. هژیر در 25 خرداد 1327، دستور داد منزل آیه الله کاشانی را محاصره کنند. روز بعد، مردم تظاهراتی برپا کردند که آیه الله، مردم را به آرامش و لغو تظاهرات دعوت کرد. این اقدامات، هژیر و کابینه او را به سقوط کشانید و ساعد بر سر کار آمد. آیه الله کاشانی با برپایی نمازهای عید فطر و عید قربان، بار دیگر قدرت و عظمت مردم مسلمان ایران را به نمایش گذاشت.
در پی ترور نافرجام شاه، بار دیگر آیه الله کاشانی که از طرف شاه "فناتیک"(270) لقب گرفته بود، دستگیر و در قلعه فلک الافلاک خرم آباد زندانی و از آنجا به لبنان تبعید شد. پس از تبعید ایشان، مبارزات مردم همچنان ایشان را پخش می کرد.
بعد از ترور هژیر توسط فدائیان اسلام در 27 اسفند 1328، کابینه ساعد سقوط کرد و در انتخاب دوره شانزدهم مجلس شورای ملی، آیه الله کاشانی غیاباً از طرف مردم به نمایندگی مجلس انتخاب شد و منصور الملک، نخست وزیر وقت ایران، طی تلگراف از ایشان عذر خواهی و خواستار بازگشت به ایران شد. سرانجام در بیستم خرداد 1329، پس از شانزده ماه تبعید در میان استقبال پرشور مردم وارد تهران شد و در پیامی خطاب به ملت ایران فرمود: ... باید همه دست برادری و اتحاد و صمیمیت به هم بدهید و در امور اجتماعیه همت و مجاهدت و فداکاری نمایید و میدان را برای خائنین باز نگذارید که همه چیز این ملت را به شهوترانی و عیاشی و خود خواهی به باد فنا بدهند...
برادرانم، مثل من خادم فداکاری دارید، بدون طمع و غرض شخصی جان خود را کف دست گرفته برای دین و دنیای شما جانبازی می کنم. اگر دست فداکاری به من ندهید و به باری به هر جهت بگذرانید و مسامحه نمایید، روز به روز روزگارتان سیاه تر می شود...
عمده فعالیت آیه الله کاشانی پس از این تاریخ، در رابطه با ملی شدن صنعت نفت(271) و روی کار آمدن دولت دکتر محمد مصدق بود که رهبری مردم را در قیام 30 تیر 1331(272)، رهبری و هدایت کردند. پس از کودتای 28 مرداد 1332(273)، که قرار داد کنسرسیوم در دولت زاهدی به زیان ایران منعقد شد، آیه الله کاشانی طی اعلامیه شدید اللحنی آن را محکوم و از درجه اعتبار ساقط دانست.
در سال 1334، پس از دستگیری سران فدائیان اسلام، بار دیگر آیه الله کاشانی به عنوان دخالت در قتل رزم آرا دستگیر و در معرض محاکمه و اعدام قرار گرفت. اما بر اثر پافشاری مقامات روحانی و هشدار جدی آنها، آزاد گردید.

آیه الله کاشانی و جهان اسلام

او هیچگاه از گرفتاریهای ملت اسلامی غافل نبود و در حد توان خویش، آنان را یاری می داد. در سال 1326 شمسی، زمانی که تأسیس دولت غاصب اسرائیل در سرزمین فلسطین اعلام گردید، اعلامیه ای خطاب به تمام مسلمانان جهان صادر کرد و نسبت به فسادی که دولت غاصب اسرائیل در آینده برپا خواهد کرد، هشدار داد و از آنان خواست تمام کوشش خود را برای ریشه کن کردن این غده سرطانی به کارگیرند و نسبت به رأی سازمان ملل در مورد تقسیم فلسطین اعتراض کرد.
در ادامه حمایت از مردم فلسطین، مردم ایران را به تظاهرات علیه اسرائیل دعوت کرد و در 20 دی 1326، بیش از 30 هزار نفر در مسجد امام خمینی (ره) اجتماع کردند که دولت وقت از سخنرانی آیه الله کاشانی ممانعت به عمل آورد و حجه الاسلام و المسلمین فلسفی به منبر رفت و هدف از این تظاهرات گسترده ای علیه اسرائیل به رهبری آیه الله صورت گرفت که خود برای مردم سخنرانی و از ملت ایران خواست که از هیچ کمکی در راه آزادی فلسطین دریغ نکنند. پس از این سخنرانی پرشور، مردم به جمع آوری کمکهای مال پرداختند و پنج هزار نفر از فدائیان اسلام آمادگی خود را برای شرکت در نبرد علیه صهیونیستها اعلام نمودند و در دوم خرداد 1327، فدائیان اسلام در منزل ایشان اجتماع که دولت وقت اقدام به جلوگیری کرد.
آیه الله در مبارزات استقلال طلبانه مسلمانان مصر و تونس از آنان حمایت می کرد و مشکل بزرگ مسلمانان را تفرقه و جدایی موجود میان کشورهای اسلامی می دانست و تنها راه حل مشکل را اتحاد مسلمانان و تمسک به اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) معرفی میکرد. به همین جهت به فکر تشکیل یک کنگره اسلامی افتاد و برای ارزیابی بهتر وضع مسلمانان در سال 1331، در مراسم حج شرکت کرد و با بسیاری از روحانیون و بزرگان جهان اسلام به بحث و گفتگو نشست و آنها را از اندیشه خویش درباره کنگره اسلامی آگاه ساخت. بعد از بازگشت از حج نامه ای به تمام کشورهای اسلامی فرستاد و از آنها دعوت کرد که حاکمان خود کامه مخالفت خود را با تشکیل این کنگره اعلام داشتند.
سرانجام آیه الله کاشانی در 23 اسفند 1340، پس از عمری مبارزه مستمر با استبداد داخلی و استعمار خارجی، دعوت حق را لبیک گفت و در حرم مطهر حضرت عبد العظیم به خاک سپرده شد.

انفجار بمب در نماز جمعه تهران: 24 اسفند 1363

انقلاب اسلامی ایران از پدیده شوم ترور و تروریسم آسیبهای فراوان دیده است. منافقین و طرفداران خلق؟! با ترور شخصیتهای انقلابی و مؤمن، همچون مطهری، قرنی، شهید مظلوم بهشتی، رجایی، باهنر، مفتح و حتی زنان و مردان و سالخوردگان بی گناهی که تنها جرمشان ایمان به اسلام و انقلاب، و یا شرکت در راهپیماییها و نماز جمعه ها بود، سعی کردند انقلاب را تضعیف کنند.
عوامل استکبار، مراکز فرهنگی و اقتصادی را هم مورد حمله قرار می دادند و منهدم می کردند و به هر نحو که می توانستند در راه پیشرفت انقلاب مانع ایجاد کردند. و به هر نحو که می توانستند در راه پیشرفت انقلاب مانع ایجاد کردند. حتی با دشمن کینه توز و متجاوز بعثی، طرح دوستی ریخته و به سربازانی مزدور در صف دشمن و در مقابل ملت خود قرار گرفتند و قساوت بارترین مأموریتها را به نفع دشمن انجام دادند.
یکی از این جنایات و همکاریهای نزدیک بین منافقین و رژیم بعث، انفجار بمب در نماز جمعه تهران بود. در زمانی که رژیم بعث، مردم را از رفتن به نماز جمعه بر حذر می داشت و تهدید به بمباران و موشک باران نماز جمعه می کرد، منافقان نیز بیکار ننشسته و با یک طرح از قبل تعیین شده، نماز جمعه تهران را در 24 اسفند 1363، به خاک و خون کشیدند و عده ای از نمازگزاران مؤمن را مظلومانه شهید کردند.
نماز پرشکوه آن هفته تهران در ایام ولادت حضرت فاطمه الزهرا (علیها السلام) و با حضور برادران و خواهران مسلمان در دانشگاه تهران و خیابانهای اطراف آن به امام ریاست جمهوری وقت آیه الله خامنه ای، برگزار شد.
خطیب جمعه مشغول ایراد خطبه دوم بود که ناگهان صدای انفجار عظیم توجه همگان را به خود جلب کرد. پس از انفجار این بمب دست ساز، نمازگزاران فریاد "مرگ بر آمریکا"، "جنگ جنگ تا پیروزی"، "منافق مسلح اعدام باید گردد"، سردادند و بیشتر از یک دقیقه طول نکشید که امام جمعه تهران به ادامه خطبه پرداختند و فرمودند:(274)
چقدر خباثت می خواهد و چقدر نامردی می خواهد که یک عده انسان نمازگزار را، بدون هیچ گونه خصومت شخصی اینگونه انسان در معرض تهدید قرار دهد، البته این طوری که برادران اینجا به من گفتند ظاهراً خسارات و تلفات زیاد وجود نداشته و ان شاء الله که این جور باشد و یقین بدانند که هر چه خسارت هم به وجود بیاید، مردم در مقابله با استکبار جهانی، با صدام، با منافقین، با ایادی مزدور استکبار داخلی، دشمن تر و دشمنی آنها آشتی ناپذیرتر می شود. این را همه ملت ایران با همه وجودشان و از اعماق قلبشان باور می کنند و پیداست که امت حزب الله و آن کسانی که این همه در خدمت انقلاب و در مواقع حساس انقلاب حضور داشتند، از این چیزها هم هیچگونه واهمه ای ندارند... همان طور که از شعارهای شما برادران عزیز - فهمیده می شود، این صدای انفجاری که رخ داد، مربوط به یک حرکت منافقانه رذالت آمیزی بود که در بحبوحه جنگ این مردم، عوامل و مزدوران خائن استکبار جهانی، در نماز جمعه این بمب دستی را کار گذارده بودند.
همان طور که عرض کردم این هفته برای ما هفته مقابله به مثل بود، ما مقابله به مثل را به فضل الهی با قدرت و همه جانبه انجام دادیم، فقط در یک جبهه مقابله به مثل نکردیم. در بغداد، کرکوک در شهرهای متعدد، مراکز صنعتی و مراکز تجمع نظامی و حتی در جبهه جنگ هم ما مقابله به مثل را انجام دادیم.