فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

شرح عملیات

با نزدیک شدن زمان آغاز تک، کشیدن عقبه ها به جلو، انتقال و جا به جایی نیروها و استقرار آنها در مناطق نزدیک به محورهای عملیاتی حرکت نیروها از نقطه رهایی به سوی هدفهای مورد نظر و اعلام آمادگی آنها ، در ساعت 00:23 روز 19/12/1363، با قرائت رمز عملیات "یاالله. یاالله. یاالله و قاتلوهم حتی لا تکون فتنه، یافطمه الزهراء. "نیروهای سپاه و ارتش، تهاجم خود را از دو محور شمالی و جنوبی به منظور تصرف و تأمین تمامی هور الهویزه و کنترل جاده العماره - بصره در منطقه ای به وسعت بیش از 800 کیلومتر مربع آغاز کردند.
در ساعات اولیه نبرد، تمامی خطوط و استحکامات دشمن به سرعت در هم کوبیده شد و با پیشروی نیروها در عمق، اعجاب و شگفتی همگان برانگیخته شد.
در محور ترابه، که برای پشتیبانی در نظر گرفته شده بود. به خاطر دوری عقبه و کمبود آتش پشتیبانی و مسائل دیگر، پیشروی به سوی هدف با کندی صورت می گرفت. اما در محور پد خندق و رطه، گذشته از شکستن خط، برخی از یگانها با حرکت در عمق، خود را به هدفهای مرحله بعد نیز رساندند. در نتیجه تا صبح روز دوم عملیات، خط اول دشمن بطور کامل در تصرف نیروهای خودی در آمد و نیروها تا پشت رودخانه دجله پیشروی کردند و به سمت غرب، در حاشیه شرقی رودخانه، خط پدافندی تشکیل دادند و با آتش سلاحهای سبک تردد وسایل نقلیه دشمن را روی جاده متوقف کردند. دشمن پس از کشف اهداف تک، اولین فشارهای خود را با حجم بمبارانهای وسیع و آتش توپخانه در محور شمالی منطقه و در حوالی پد خندق و الصخره متمرکز کرد تا بدین وسیله از دستیابی نیروها به تنگه العزیز ممانعت به عمل آورد.
بطور کلی، عملیات بدر پس از هشت روز جنگ و مقاومت، با آزاد سازی روستای ترابه، لحوک، نهروان، فجره و نیز تصرف بیش از 800 کیلومتر مربع از اراضی هور و تصرف جاده خندق (الحجرده) به طول 13 کیلومتر - واقع در 6 کیلومتری جاده عماره بصره - به پایان رسید.

تلفات و خسارات وارده به دشمن

در این عملیات، 7 تیپ و 5 لشکر عراق بین 20 تا 100% منهدم شدند به لشکر گارد ریاست جمهوری و نیروی کماندوی سپاه 3 نیز به میزان 20% خسارت وراد آمد و تعداد کشته ها و زخمیهای دشمن از مرز 15 هزار نفر گذشت. ضمنا در طی این عملیات 3200 نفر از نیروهای دشمن به اسارت در آمدند که در میان آنها 50 افسر و 380 ستوانیار و درجه دار مشاهده می شد. از سوی دیگر 250 دستگاه نفربر، 40 قبضه انواع مختلف توپ، 200 دستگاه نفربر، 40 قبضه انواع مختلف توپ، 200 دستگاه خودرو، 60 قبضه خمپاره انداز، 4 فروند هواپیمای پی - سی - 7 ملخ دار، 2 فروند میگ و سوخو، 4 فروند هلیکوپتر و نیز مقدار زیادی و سایل مخابراتی و سلاحهای سبک از دشمن منهدم گردید.
پس از پیروزی در عملیات بدر، ابعاد و ویژگیهای این عملیات، عراق را به عکس العمل واداشت و با آغاز حملات هوایی به تهران و سایر شهرها سعی در تغییر تاکتیک نمود که نمایانگر شکل جدیدی در جنگ بود.
تدبیر مقابله به مثل با پرتاب موشک به عمق شهرهای عراق، از سوی ایران آغاز شد. به کارگیری موشک به منزله ورود عنصری جدید در معادله جنگ بود و عراق را با وضعیتی غیر قابل پیش بینی مواجه کرد و بغداد طهم تلخ ضایعات ناشی از جنگ را بطور مستقیم و ملموس چشید.
از سوی دیگر به مظور خنثی سازی جریانات عافیت طلبی که مترصد بهره برداری از شرایط موجود بودند، بنا به نظر امام (ره)، آیه الله هاشمی رفسنجانی، در نماز جمعه تهران، پیشنهاد کرد مردم مسلمان در روز قدس اقدام به راهپیمایی کنند تا بدین وسیله روشن شود که جایگاه جنگ در میان مردم چگونه است و گذشته از این، آیا جنگ شهرها بر مقاومت مردم تأثیری نهاده است یا خیر؟
بر این اساس، علی رغم تهدیدهای مکرر رژیم عراق، مبنی بر بمباران مردم ، راهپیمایی روز قدس همانند جریان سیلی خروشان آغاز شد و همزمان نیز عملیات قدس(267) در منطقه هور الهویزه انجام شد. چنین شرایطی تلاشهای چندین ماهه دشمن را برای به دست گرفتن ابتکار عمل عقیم گذارد و عملاً جمهوی اسلامی در سایه مقاومت مردم و مقابله به مثل در رویارویی با تعرضات دشمن، توانست مرحله ای بحرانی را پشت سر گذارد و تهاجمات پی در پی خود را در میدان رزم زمینی آغاز کند.

تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی: 22 اسفند 1358

سپاه، ارتش، بسیج، جهاد و دستگاههای دولتی باید یاد شهیدان را زنده بداند و مفهوم شهادت، این مفهوم با شهادت، این مفهوم با عظمت و پر ارزش و بسیار موثر را در کشو ایران اسلامی، در میان ملت مبارز ایران احیا و حفظ کنند، اگر چه خون مطهر شهدای ما در سطح جهان بار دیگر این مفهوم را احیا کرد.
آنچه مهم است حفظ راه شهداست، یعنی پاسداری از خون شهدا، این وظیفه اول ماست. در قبال شهدا همه موظفیم.
مقام معظم رهبری
بنیاد شهید در 22 اسفند 1358، به فرمان امام (ره) تاسیس شده و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و اداری است و امور آن طبق مقررات و قوانین مربوط به نهادهای عمومی غیر دولتی و در چهار چوب اساسنامه مصوبه و آیین نامه های مربوط زیر نظر رئیس جمهور و نظارت عالیه مقام معظم رهبری اداره می شود. احیا، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت طلبی، نده نگهداشتن یاد شهیدان و حفظ آثار آنان تجلیل و تکریم از خانواده های معظم شهیدان، جدیت در امور فرهنگی خانواده ها شاهد، خود اتکایی و قانونمند کردن ارایه خدمات به آنان و بسیج امکانات نظام به منظور پراکندن عطر ملکوتی شهادت در جامه، محر فعالیتهای این نهاد مقدس است. البته سابقه اولیه این نهاد به دوران آغاز قیام امام (ره) له سال 1342، باز می گردد. بعد از قیام خونین پانزده خرداد 1342 گروهی از روحانیون انقلاب و مبارز و افراد نیکوکار به دستور امام (ره) ماموریت یافتند تا به خانواده های شهدا رسیدگی کنند، که این کار در طول سالهای مقاومت و مبارزه ادامه یافت و در سالهای 57- 1356، دامن وسیعتری پیدا کرد. بعد از پیروزی انقلاب برای سامان دادن بیشتر به امور شهدا و خانواده های آنان، با فرمان امام (ره) بنیاد آغاز به کار کرد که با آغاز جنگ تحمیلی و بیشتر شدن تعداد شهیدان، وظیفه و تکلیف بنیاد شهید سنگین تر شد.