فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

حمایت از محرمان خارج از کشور

بر اساس اینکه مسلمانان امت واحده اند و برای کمک به محرومین محدوده جغرافیایی نمی توان قایل شد، کمیته امداد دامنه فعالیتهای خود را در چند کشور مسلمان، به شرح زیر گسترش داده است:
1- لبنان
از اواخر سال 1366، کمیته امداد یا 16 واحد، شامل یک واحد مرکزی و یک شاخه اصلی و 7 مؤسسه تابعه در لبنان مشغول فعالیت شده است که هم اکنون 4525 خانوار با جمعیت 10029 نفر را تحت پوشش دارد.(261)
2- افغانستان
در سال 1371، یک شاخه اصلی در کابل و یک شاخه فرهی در قلعه فتح الله خان، در سال 1372، یک شاخه اصلی در مزار شریف و در سال 1373 ، یک شاخه اصلی در شهر بامیان تأسیس شده است که 6742 خانوار با جمعیت 28311 نفر را به صورت دایمی و فصلی و موردی تحت پوشش دارد.
3- جمهوری آذربایجان
در سال 1372، یک شاخه اصلی در شهر باکو تأسیس شد که هم اینک بیش از هفت هزار خانوار، با جمعیتی بیش از بیست هزار نفر را تحت پوشش قرار دارد.
4- تاجیکستان
مردم تاجیک از نظر فرهنگ و سنت، نزدیکی بسیاری با ایرانیان دارند و در این کشور 80 درصد مردم در زیر خط فقر زندگی می کنند.
همزمان با دهه فجر 1373، کمیته امداد در شهر دوشنبه تأسیس شد که تا به حال به بیش از سه هزار خانوار با جمعیتی بالغ بر بیست هزار نفر بطور دایمی و به تعداد زیادی به صورت موردی کمک شده است.
5- بوسنی
در سال 1372، یک شاخه از کمیته امداد در کشور بوسنی تأسیس شده است.

خدمات فوق العاده

کمیته امداد در طول جنگ تحمیلی از طریق 4 پایگاه اصلی ایستگاه صلواتی و 22 پایگاه فرعی مشهور در خطوط اول جبهه، به رزمندگان اسلام خدمات ارایه داده و با اعزام پرسنل خود به جبهه 18 شهید و دهها مجروح و آزاده تقدیم انقلاب کرده است.

روز درختکاری: 15 اسفند

یکی از زیباترین و پرثمرترین نعمتهای بیکران پروردگار متعال، درخت می باشد که بخش قابل توجهی از نیازهای انسان و سایر موجودات زنده را بر آورده می سازد تا حدی که انسان نوعی تقدس و ارزش معنوی برای آن قایل شده است.
در ایران باستان نیز نوشته های افسانه ای در مورد درخت و درختکاری، به رشته تحریر در آمده، که بیانگر احترام خاص ایرانیان به موضوع درختکاری از زمانهای دیرین است. تاریخ می گوید که ایرانیان حتی در دشوارترین شرایط جغرافیایی، در ابعاد وسیعی به کاشت درخت پرداخت و زمین را به برکت وجود درختان سرسبز و زیبا، بارورتر و با طروات تر ساخته اند. درختکاری علاوه بر داشتن پشتوانه ای از علایق ملی و سنت تاریخی در ایران، با اعتقادات مذهبی مردم نیز پیوند دارد، امر که اجر دنیوی و اخروی دارد و از حرمت و قداست ویژه ای برخوردار است، تاحدی که کاشت درخت، نوعی عبادت فرض، ولطمه به آن، گناه محسوب می شده است، زیرا از دیرباز، چوب درختان نقش پر اهمیتی در زندگی بشر داشته و انسان استفاده های بسیار متنوعی را از آن می کرده است.
در این زمینه احادیث و روایات معتبری از پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه معصومین (علیه السلام) وجود دارد که بیانگر اهمیت درختکاری از نظر آن بزرگواران است.(262)
امام جعفر صادق (علیه السلام) فرموده است: 6 چیز است که مؤمن پس از مرگ، از آنها بهره مند می شود: فرزند طالح، مصحفی که از او بماند، چاه آبی که حفر کرده باشد، آبی که جاری کند، سنت نیکی که بنهد و درختی که بکارد.
روایت شده است: حضرت علی (علیه السلام) به ایجاد نخلستان بزرگی پرداختند و به دست مبارک و تلاش مستمرشان، آن را به بار نشاندند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی، ضمن تأکید فروان بر اهمیت کاشت درخت در هر ممکانی که امکان آن وجود دارد، تصریح کرده اند:(263)
اگر هر فرد ایرانی فقط یک نهال بکارد، میلیونها درخت بر آنچه موجود است، افزوده خواهد شد.
در قرآن کریم، متجاوز از 20 آیه به تمشیت و قدرت الهی که چگونه سر رویش در دل دانه ها نهاده شد و میوه هایی که در رنگ و شکل و طعم و عطر و خواص دیگر، به عبارت خود قرآن، متشابه و غیر متشابه خلق شده است [اشاره دارد] و همه اینها آیات و بیناتی است از موهیت و برکات الهی در حق بندگان و نشانه هایی برای معرفت و پرستش پروردگار. به قول سعدی (علیه الرحمه):
برگ درختان سبز در نظر هوشیار - هر ورقش دفتری است معرفت کردگار
در جمهوری اسلامی ایران، از 15 تا 22 اسفند ماه به عنوان "هفته منابع طبیعی تجدید شونده" نامگذاری شده است که نخستین روز این هفته، "روز درختکای" است و مراسم ویژه ای به هیمن مناسبت بر پا می شود. در این هفته، نهال انواع درختان، متناسب با شرایط جوی ایران بین مردم توزیع می گردد و شیوه های کاشت درخت به علاقه مندان آموزش داده می شود. آنچه اهمیت درختکای را در ایران دو چندان کرده است، شرایط آب و هوایی خشک و کم باران اغلب مناطق کشور است. میزان بارندگی در بسیار از نقاط ایران، فقط 250 تا 300 میلیمتر است. با کاشت درختان سازگار با این وضعیت جوی، می توان به تلطیف هوا پرداخت و محیط زیست را با طراوت کرد.