فهرست کتاب


روزها و رویدادها (جلد سوم)

علی بری دیزجی , محمد رضا مطیعان , مجید ترکاشوند

اسامی نمایندگان منتخب در دومین مجلس خبرگان رهبری

1- تهران: هاشمی رفسنجانی، مرحوم سید احمد خمینی، علی مشکینی، امامی کاشانی، محمد یزدی، محمدی گیلانی، ری شهری، سید ابوالقاسم اسدی خوانساری، محد باقری کنی، رسولی محلاتی، آذری قمی، غلامرضا رضوانی، محی الدین انواری، راستی کاشانی، خسروشاهی.
2- چهارمحال و بختیاری: ابراهیم حاج امینی نجف آبادی.
3- آذربایجان غربی: سید علی اکبر قریشی، صادق نجمی، علی احمدی پور سغلویی.
4- آذربایجان شرقی: مسلم ملکوتی، بیوک خلیل زاده، مرتضی بنی فضل، محسن مجتهد شبستری، علی ارومیان، محمد علی حقی، سید ابوالفضل زنجانی.
5- خراسان: شیخ ابوالحسن مقدسی شیرازی، ابوالقاسم خز علی، عباس واعظ طبسی، اسماعیل فردوسی پور، علی اصغر معصومی، حبیب الله مهمان نواز، عبد الجواد غروبان، علی اکبر علیزاده یزدی.
6- کرمان: محمد علی موحدی کرمانی، محمد جواد حجتی کرمانی، محی الدین فاضل هرندی.
7- هرمزگان: میرزا محمد انواری.
8- فارس: محمد صادق حائری (محی الدین حائری شیرازی)، اسد الله ایمانی، سید محمد حسین حسینی ارسنجانی، علی شیخ موحد، سید محمد فقیه.
9- زنجان، هادی باریک بین، سید اسماعیل موسوی (میر آقا)، سید حسن موسوی (شالی)، عباسعلی عمید (عمید زنجانی)، علی شیخ محمدی (محمدی تاکندی).
10- کرمانشاهان: محمد رضا کاضمی، مجتبی حاجی آخوند.
11- اصفهان: سید جلال طاهری حسین آبادی، سید مهدی یثربی، حسین مظاهری، مرتضی مقتدایی، سید اسماعیل هاشمی.
12 مازندران: عبد الله واعظ جوادی، سید کاظم نورمفیدی، هادی روحانی راد، اسماعیل صالحی فرد، سید حبیب الله طاهری، حسن محمد لائینی.
13- کهکیلویه و بویراحمد: سید کرامت الله ملک حسینی.
14- خوزستان: سید محمدعلی موسوی جزایری، احمد جنتی، سید علی شفیعی، محسن محمدی عراقی (اراکی)، تقی مصباح یزدی.
15- ایلام: قربانعلی دری نجف آبادی.
16 کردستان: عبد الله محمدی، سید علی حسینی.
17- سمنان: محمد دانش زاده (مؤمن).
18- استان مرکزی: شیخ ابوالفضل خوانساری، سید مهدی سید روحانی.
19- همدان: سید ابوالحسن دبستانی، احمد صابری.
20- یزد: عباس آقا خاتم یزدی.
21- لرستان: سید محمد حسن طاهری خرم آبادی، محمد باقر طباطبایی.

عملیات خیبر: 3 اسفند 1362

عراق در سالهای سوم و چهارم جنگ تاکتیکهای جدیدی اتخاذ کرد. مواجهه با دشمن در ابعاد جدید طبعا نیازمند به کارگیری تاکتیکهای و تدابیر جدید بود تا از هر گونه رکود در امر جنگ جلوگیری شود. نظر به ضعفهای دشمن در مواجهه با عملیات آبی - خاکی و به منظور برهم زدن معادله نظامی جنگ به نفع جمهوری اسلامی و بدست گرفتن ابتکار عمل، منطقه هور با سه ویژگی انتخاب گردید:
1- ضعف و ناتوانی دشمن در عملیات آبی - خاکی.
2- سرعت عمل.
3- غافلگیری.
منطقه هور با توجه به تجارب بدست آمده از عملیات رمضان تا والفجر 4 و با در نظر گرفتن توان خودی و دشمن، و نیز نقش زمین و تأثیرگذاری آن، انتخاب شد.
نظر به راکد بودن نسبی آب هور و وسعت بیش از اندازه آن، که طبعا منجر به طولانی شدن عقبه های نیروهای خودی می شد و نیز فقدان زمنی مناسب جهت استفاده از آتش در پشتیبانی تک و از سوی دیگر، استنباط خاص دشمن از قدرتمندی و قابلیتهای نیروهای خود (پس از عملیات رمضان تا قبل از خیبر)، از جمله شرایط و عواملی بود که موجب می شد دشمن تصور عملیات گسترده را از طرف هور نداشته باشد و همین تصور باعث گردید که عراق، از جزایر مجنون شمالی و جنوبی و شرقی دجله تنها با چند گردان پدافند نماید.

موقعیت طبیعی منطقه

هور منطقه ای است عموما همسطح دریا که در بعضی جاها سطح آب آن 2 تا 3 متر بالاتر از آب دریاست و نسبت به مناطق همجوار گود می باشد و در مسیر رودخانه های قدیمی و دایمی به وجود می آید.
روییدنیهایی که هور را زیر پوشش خود گرفته اند، عبارتند از:
1- "نی" به ارتفاع 2 تا 7 متر که عمدتا در جاهای عمیق می روید.
2- "بردی" که معمولا ارتفاع آن بین 1 تا 2 متر است.
3- "چولان" که در جاهای کم عمق، و ارتفاع آن کمتر از 50 سانتیمتر است.
به علت پوشش فشرده سطح هور از نی، بردی و چولان، تردد در آن تنها از معابری خاص (آبراه ها، نهرها و یا محل عبور حیوانات وحشی) امکان پذیر است.